Eroğlu'ndan 'Yassıada' Açıklaması

ORMAN ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Yassıada'da ağaç katliamı yapıldığı iddiasını yanıtladı. "3-5 tane ağacın kesildiğini" söyleyen Eroğlu, kesilen her bir ağacın yerine 20 ağaç dikmeye hazır olduklarını, Yassıada'nın...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Eroğlu'ndan 'Yassıada' Açıklaması

ORMAN ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Yassıada'da ağaç katliamı yapıldığı iddiasını yanıtladı. "3-5 tane ağacın kesildiğini" söyleyen Eroğlu, kesilen her bir ağacın yerine 20 ağaç dikmeye hazır olduklarını, Yassıada'nın Demokrasi Adası olacağını söyledi.

Bakanlığına bağlı kurumlar tarafından düzenlenen toplu temel atma ve açılış töreni için Aydın'a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Vali Erol Ayyıldız'ı makamında ziyaret etti. AK Parti Aydın milletvekilleri Mustafa Savaş ve Abdurrahman Öz ile AK Parti İl Başkanı Ömer Özmen'in eşlik ettiği Bakan Eroğlu, ziyareti sırasında bakanlığının Aydın'daki yatırımları hakkında bilgi verdi. Bakan Eroğlu, gündemle ilgili soruları da cevaplandırdı.

AYDIN İÇİN DOĞA TURİZMİ MASTER PLANI HAZIRLADIK

AK Parti hükümetleri döneminde Aydın'a 13 milyar liralık yatırım yapıldığını söyleyen Bakan Eroğlu, Aydın denince akla ilk olarak deniz turizminin geldiğini belirterek, "Artık millet deniz turizminden usandı. Denize daha ziyade az para bırakan turistler geliyor. Ama doğa, yayla ve tabiat turizmi gibi alanlara daha çok para bırakanlar geliyor. Onun için biz Aydın'da Doğa Turizmi Master Planı hazırladık ve bunun eylem planını da hazırlıyoruz. Genel müdürlerimiz Aydın'a gelerek konunun kamu ve özel sektörlerdeki tüm taraflarıyla müzakere ederek bu planı hazırlayacaklar. Böyle bir program başlattık, bunun müjdesini buradan veriyorum" diye konuştu.

"BÜYÜK MENDERES TAMAMEN TEMİZLENECEK"

Büyük Menderes Nehri'ndeki kirliliğin önlenmesi için önemli bir hamle başlattıklarını açıklayan Bakan Eroğlu, nehirdeki kirliliğin nispeten azaldığını ifade etti. Kirlilik göstergesi olan kimyasal oksijen parametresinde hızlı bir düşüş yaşandığını elindeki tabloyla gösteren Eroğlu, şöyle konuştu:

"Bunlar yeterli değil. İnşallah belediyeler ve sanayi tesisleri arıtma tesislerini tamamladığı ve bizim de nehrin tamamını ıslah ettiğimiz zaman Büyük Menderes Nehri'ndeki kirlilik tamamen giderilecektir. Biz kirlenmenin nedenlerini tek tek belirledik. Kirliliğin nedenlerinden birisi olan jeotermal tesislere reenjeksiyon zorunluluğu getireceğiz. Arkadaşlarım bu konuda hazırladıkları çalışmayı sundular. Biz bu çalışmayı tamamladıktan sonra bölgedeki valiler ve ilgili tüm kuruluşların temsilcileriyle bir araya geleceğiz. Yapılacak çalışmaları planlayıp, bunların denetimini gerçekleştireceğiz. İlgili diğer bakanlıklarla birlikte gerekli tüm tedbirleri alıyoruz ve denetimlere başlıyoruz."

"ŞİMDİ RANT DEĞİL, HİZMET VAR"

Gazetecilerin Yassıada'da devam eden Demokrasi Adası çalışmaları sırasında ağaçların kesildiği yönündeki sorusunu cevaplandıran Bakan Eroğlu, şunları söyledi:

"Aydın'da bir şehir ormanı katledildi, ona sesinizi çıkarmıyorsunuz. Orada kesilen 3-5 tane ağaç ama orası Demokrasi Adası olacak. Bakın biz İstanbul'u dünyanın kongre merkezi geline getirmek istiyoruz. Orası bir kongre merkezi olacak, gerçekten de ihtiyaç var. İstanbul'a eskiden kimse gelmiyordu. Haliç'in kokusundan, susuzluktan kimse gelmiyordu ama şu an İstanbul, dünyada görülmesi arzulanan ilk beş yer arasına girdi. Ben kestiklerini falan duymadım ama bir ağaç keserlerse, 20 ağaç dikeriz. Bunun sözünü veriyorum. 18 milyon fidan dikerek, İstanbul'u yemyeşil yaptık. Biz de bir ağaç kesmişsek, yerine 5 ağaç dikme mecburiyeti var. Eski ve yeni fotoğraflara bir bakın. Merak etmeyin, bizde rant falan yok. Rant olsaydı, zaten bunlar yapılamazdı. Bakın bunu net olarak söylüyorum, rant eski Türkiye'de vardı. Eski Türkiye'de faiz lobisinin rantı vardı. Toplanan vergilerin yüzde 86'sı faiz olarak ödeniyordu. Yılda 60 milyar lira faiz lobisine gidiyordu. İhale lobisi ve ilaç lobisinin rantlarını kestik. Şimdi rant değil, hizmet var. Bizde rant yoktur."

SERTİFİKA VE TEMEL ATMA TÖRENİ

Valilikteki açıklamaların ardından Bakan Veysel Eroğlu ve beraberindekiler, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen 4 tesisin temelini atmak ve Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından tesis edilen Kuşadası Karaoluk Yangın Gözetleme Kulesi'nin açılışını yapmak için Atatürk Kapalı Spor Salonu'na geçti. Burada gerçekleşen Toplu Temel Atma Töreninde Karacasu Barajı gövde ve dolusavak yükseltilmesi inşaatı, Yenipazar-Dalama Sulaması yenileme ile 2 adet taşkın koruma tesisinin temelleri atıldı. Eroğlu, ayrıca orman köylülerini kalkındırmak için 15 aileye süt sığırcılığı kapsamında Orköy sertifikası ve 243 aileye gelir getirici sertifikalarını dağıttı. Törenin ardından AK Parti Aydın İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, karayolu ile Muğla'ya gitmek üzere Aydın'dan ayrıldı.