Ermeni çetecilerin öldürdüğü Erzurum Belediye Başkanı Hakkı Paşa anıldı

Ermeni çetecilerin öldürdüğü Erzurum Belediye Başkanı Hakkı Paşa anıldı
ERZURUM merkez Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, 10 Mart 1918 günü Ermeni çetecileri tarafından tuzağa düşürülerek katledilen belediye heyetini tarihi Yakutiye Medresesi önünde temsili bir törenle andı. Törende kurşuna dizilerek...

ERZURUM merkez Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, 10 Mart 1918 günü Ermeni çetecileri tarafından tuzağa düşürülerek katledilen belediye heyetini tarihi Yakutiye Medresesi önünde temsili bir törenle andı. Törende kurşuna dizilerek öldürülen belediye başkanı Hakkı Paşa ve görevlileri anısına oluşturulan anıtın önüne kırmızı beyaz karanfiller bırakıldı.

Ermeni iddialarının gündemde olduğu günümüzde Yakutiye Kent Meydanındaki tarihi Yakutiye Medresesi önünde bugün öğle saatlerinde bir anma programı düzenlendi. Törene Yakutiye Belediye Başkanı AK HPartili Ali Korkut ile birlikte Atatürk Üniversitesi Türk- Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Erol Kürkçüoğlu, Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden Prof. Dr. Yavuz Aslan ve çok sayıda davetli katıldı.

Yoğun kar yağışı altında yapılan törende Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu ile Prof. Dr. Yavuz Aslan, Belediye heyetinin katledilmesiyle ilgili elde fazla bilgi olmadığını, Erzurum'da Ermeni çeteleri tarafından 50 bin kişinin katledildiğini söyledi. Törende Lala Paşa Cami Müezzini Mehmet Aşan Kuran-ı Kerim okudu ve dua etti.

Erzurum'un işgalden kurtuluş tarihi olan 12 Mart 1918 öncesinde işgalci Ruslardan yüz bulan Ermeni çeteleri ile Rus ordusunda görev yapan Ermeni grupların Anadolu'da katliamlar yaptığını ifade eden Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, "Kadın, çocuk, yaşlı ayrımı gözetmeyen eli kanlı Ermeni çetecileri sözde etnik temizlik yaparak nüfus yoğunluğunu ele geçirmeyi hedefliyorlardı. Bunun için 10 binlerce mazlum, masum Müslüman ahaliyi katlettiler. Erzurum'da yaşanan vahşetin izleri, bazı mekanları koruyamamış olmamıza rağmen Ezirmikli Osman Ağa, Mürsel Paşa Konakları ile Yakutiye Kışlası, Yanıkdere, Karskapı, İstasyon, Gölbaşı'ndaki Hacı Ahmet Hanı çevresinde hala durmaktadır. 10 Mart 1918 günü Belediye Başkanı Hakkı Paşa, Cemiyeti Hayriye temsilcileri ve belediye heyeti de tuzağa düşürülerek katledildi. Oysa Belediye heyeti, 'Ermenileri silahlandırmayın' şikayetini iletmek için gitmişti. Rus komutan Antranik ise Rus Ordusunun Erzurum'dan çekilmesi konusunu görüşmek için onları çağırmıştı. Toplantıya giren Belediye heyeti üst araması yapılınca tuzağı anlar. Ancak kurtulmak için fırsat kalmamıştır. Zorla Gürcükapı semti Çamurlu sokak civarında bulunan belediye binası önüne getirilen heyet burada kurşuna dizilerek katledilmiştir. Bugün Yakutiye Kent Meydanında o gün vahşice tuzağa düşürülerek katledilen Belediye Başkanı Hakkı Paşa, Belediye Meclis Üyeleri ve heyetin diğer üyelerini anmak için toplandık" diye konuştu.