Eren Erdem'den Cumhurbaşkanı Sorusu!

CHP İstanbul Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Eren Erdem, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Latin Amerika gezileriyle birlikte başlayan tartışmaya ilişkin Maliye Bakanı Naci Ağbal'a yazılı soru önergesi verdi.Önergede Cumhurbaşkanı...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Eren Erdem'den Cumhurbaşkanı Sorusu!

CHP İstanbul Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Eren Erdem, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Latin Amerika gezileriyle birlikte başlayan tartışmaya ilişkin Maliye Bakanı Naci Ağbal'a yazılı soru önergesi verdi.

Önergede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zırhlı makam aracının taşınma masrafını soran CHP'li Erdem, Cumhurbaşkanının masraf ve ödeneğindeki olağanüstü artış için Maliye Bakanlığının herhangi bir girişiminin olup olmayacağını da sordu.

Önergede şu sorular yer aldı:

"Cumhurbaşkanı olduğu günden itibaren Tayyip Erdoğan kaç yurtdışı gezisi gerçekleştirmiştir?

Cumhurbaşkanlığı döneminde Erdoğan'ın gerçekleştirdiği iç ve dış gezilerin masrafları nedeniyle ne kadar bütçe ayrılmıştır?

Erdoğan'a ait makam aracının yurtdışı gezilerinde özel kargo uçaklarıyla taşınmasının maliyeti nedir? Erdoğan'ın Şili gezisinde 'makam aracının taşınma masrafının 200 bin dolar' olduğu yönündeki iddialar doğru mudur?

Erdoğan'ın tüm masraflarının bütçeden karşılandığı dikkate alındığında, Cumhurbaşkanlığı maaşının ve şahsına ayrılan örtülü ödeneğin ve harcırah miktarlarının artırılmasının gerekçesi nedir?

Açlık ve yoksulluk sınırının giderek arttığı, işsizliğin hızla yükseldiği ve Şubat ayı itibariyle enflasyonun çift haneli rakamlara yaklaştığı bir dönemde, Cumhurbaşkanının masraflarındaki ve ödeneğindeki olağanüstü artış için bakanlığınız herhangi bir girişimde bulunacak mıdır?

Bir önceki dönem Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ahmet Necdet Sezer, kaç yurtdışı gezisi yapmıştır ve bu gezilere toplamda ne kadar bütçe ayrılmıştır?"