Erdoğan’dan eski vekillere iftar!

Erdoğan’dan eski vekillere iftar!
Ak Saray'daki iftar sofrasına eski Başbakanlar; Yıldırım Akbulut ile Mesut Yılmaz da katıldı. Üçlünün verdiği poz sosyal medyada da geniş yankı buldu.Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayında düzenlenen iftar...

Ak Saray'daki iftar sofrasına eski Başbakanlar; Yıldırım Akbulut ile Mesut Yılmaz da katıldı. Üçlünün verdiği poz sosyal medyada da geniş yankı buldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayında düzenlenen iftar programında eski milletvekilleriyle bir araya geldi. Programda Erdoğan’ın yanına eski Başbakanlar Yıldırım Akbulut ile Mesut Yılmaz’ın oturması ilginç yorumlara neden oldu. Söz konusu “halef-selef karesi” “Davutoğlu’na mesaj” diye algılandı.

Ak Saray’da düzenlenen İftarın ardından davetlilere hitap eden Erdoğan, iftar programını sonraki günlerde gerçekleştirmeyi planladıklarını ancak ülke gündeminin yoğunluğu ve Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı’nı öne almaları nedeniyle program akışının değiştiğini anlattı.

“Önemli olan gönüllerin birliğidir, bunu böyle biliyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ilkeden hareketle zamanı uygun olan arkadaşlarımızla bir araya gelmek istedik. Bugün burada özellikle siyasi hayatımızın içerisinde geçmişten bugüne hakikaten yön veren dostlar olarak bir aradayız. Çeşitli siyasi partilerin çatısı altında Meclis’te görev yapmış, siyasetin her kademesinde sorumluluk üstlenmiş arkadaşlarımızla yine bugün birlikteyiz, bir aradayız. Burada olan ve olmayan tüm eski milletvekillerimize ülkemize ve milletimize verdikleri ve bundan sonra da verecekleri hizmetler için şükranlarımı sunuyorum. Allah hepinizden, hepimizden razı olsun.”

Ak Saray’daki eski vekillere verilen iftar davetinde, maliyeti ile kamuoyunda tartışmalara neden olan ‘masa’ yine görüntülendi.

3 DÖNEM KURALI İLE İLGİLİ

Siyasetin akışı içerisinde çeşitli sebeplerle zaman zaman konumların değişebildiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Örneğin kurucusu olduğum partinin üç dönem kuralı sebebiyle geçmişteki başarılarını çok yakından bildiğim pek çok arkadaşım bugün Meclis dışında kaldı. Hem siyaset hem de hizmet sadece Meclis çatısı altında yürütülen faaliyetler değildir. Ben bu durumun hayırlı sonuçlara vesile olacağına inanıyorum. Hangi sebeple olursa olsun bugün Meclis’te yer almayan tüm

arkadaşların her birine öncelikle ülkemize ve milletimize verdikleri hizmetler için de ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.”

Her ne sebeple olursa olsun yeni dönemde Meclis’te yer almayan vekiller için bu yeni sürecin bir nefeslenme ve yenilenme fırsatı olduğuna inandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her bir arkadaşımdan bu süreci en verimli şekilde değerlendirmesini bekliyorum. Türkiye’nin siyasette, iş hayatında ve kamuda bu kadronun hizmetlerine daha çok ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Bu birikim şu anda bu iftar sofralarını güçlendiren tüm dostlarımızın özellikle önümüzdeki dönemlerde gerek ülkemizin en önemli avantajı olan STK’larda gerek siyasi hayatın içerisinde yer almaları en önemli bir hazinemiz olacaktır diye düşünüyorum. Hiçbir ülke, hiçbir toplum böyle kıymetli bir birikimi gözden çıkarmaz, çıkaramaz” diye konuştu.

SEÇİM SONUÇLARI İLE İLGİLİ

Türkiye’nin 7 Haziran seçimleriyle yeni bir döneme girdiğini ve 3 Kasım 2002 seçimlerinin ardından başlayan tek parti iktidarları döneminin sona erdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Her seçim gibi bu seçim de milletimizin takdir ettiği şekilde neticelendi. Bize düşen bu takdire saygı göstermek ve ortaya çıkan fotoğrafa göre yolumuza devam etmektir. Esasen siyasetin imkanları ve kabiliyetleri böyle dönemlerde çok daha fazla önem kazanır. Zor şartlar altında millete hizmet mücadelesini sürdürmek de takdir edilmesi gereken bir durumdur. Bugün Meclis’te temsil edilen siyasi partilerimiz işte böyle bir imtihanla karşı karşıyadır.

Bu imtihanı başarıyla verenlerin önümüzdeki dönemde milletimizden hak ettiği mükafatı alacaklarına inanıyorum. Bu süreçte kendi siyasi ve kişisel hesaplarını ülkenin ve milletin ihtiyaçlarının önüne koyanlar da hiç şüphesiz milletimizden gerekli karşılığı göreceklerdir. Bir azınlık hükümetinin Türkiye’nin sıkıntılarına çare olamayacağı kanaatindeyim.”

“ÜZERİME DÜŞEN GÖREVLERİMİ YAPIYORUM”

Türkiye’nin 1970′lerden itibaren siyasi, sosyal, ekonomik, diplomatik sıkıntıları ve başarılarına şahitlik etmişi birisi olarak, bu sürecin en sağlıklı şekilde yürümesini arzu ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı sıfatıyla bu konuda üzerime düşen görevlerimi yapıyorum, yapmaya devam edeceğim. Millet bizi bu makama işte böyle günlerde ülkeyi sağ salim bir şekilde güvenli limanlara ulaştırmamız için getirdi. Anayasanın verdiği yetkiler çerçevesinde ve milletimizden aldığımız güçle Türkiye’nin bu dönemi ya yeni hükümeti kurarak ya da kurulmaması halinde seçime giderek ama en sıkıntısız, en hasarsız şekilde geçirmesini inşallah sağlayacağız. Gerek bu süreçte gerek bundan sonraki dönemde sizlerin fikirlerini, değerlendirmelerini önemli görüyorum.”

527 DAVETLİ VARDI

Davetli sayısının 527 olduğu iftar yemeğine Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Ali Babacan, eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut, Mesut Yılmaz, eski bakanlardan Recai Kutan, Hasan Celal Güzel, Ekrem Pakdemirli, Mehmet Keçeciler, Hakan Tartan gibi isimler de katıldı.

SOSYAL MEDYADA FOTOĞRAF YORUMLARI

Erdoğan’ın; Anavatan partisi’nin “emanetçi genel başkanı” olarak  Yıldırım Akbulut ile onun halefi Mesut Yılmaz’ı da davet etmesi ve birlikte poz vermesi sosyal medyada da geniş yankı buldu. Birçok vatandaş söz konusu kare için “Davutoğlu’na mesaj verdi” olarak yorumlandı.