Erdoğan ve Abbas bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Filistin Devlet Başkanı Abbas bir araya geldi. 1 saat 15 dakika süren görüşmenin ardından heyetler arası toplantıya geçildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Temmuz 2021 20:33
Erdoğan ve Abbas bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas görüşmesi sona erdi. Vahdettin Köşkü'ndeki görüşme 1 saat 15 dakika sürdü. Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

'İsrail'in zulmüne sessiz kalmayacağız' mesajı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, baş başa görüşme ve heyetler arası çalışma yemeğinde, Türkiye ile Filistin ilişkilerini güçlendirecek adımlar ve bölgesel gelişmeler ele alındı.

Erdoğan, Türkiye olarak İsrail'in, “Filistin'deki zulümlerine sessiz kalmadıklarını ve kalmayacaklarını” belirterek, İsrail'in işgal ve ilhak politikaları devam ettiği sürece bölgede kalıcı barış ve istikrarın tesisinin mümkün olamayacağını söyledi.

Filistin'in iç uzlaşı sürecini desteklemeyi de sürdüreceklerini dile getiren Erdoğan, ‘ikili ilişkilerin ekonomi ve ticaretten kültür, eğitim ve turizme her alanda olumlu yönde seyretmesinden memnuniyet duyduğunu’ ifade etti.

Erdoğan ile Filistin Devlet Başkanı Abbas başkanlığındaki heyetler arası çalışma yemeğinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sefer Turan yer aldı.

Filistin tarafında ise Filistin'in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Riyad Malki, Sivil İşler Bakanı Hüseyin Eş-Şeyh, Diyanet İşleri Danışmanı Mahmud Habbaş, İstihbarat Başkanı Macid Ferec ve Diplomatik İşler Danışmanı Mecdi Halidi hazır bulundu.

Fotoğraf: AA

 

KAYNAK: Anadolu Ajansı