ERDOĞAN KİMİ İSTERSE BAŞSAVCI O OLACAK DA...

ERDOĞAN KİMİ İSTERSE BAŞSAVCI  O OLACAK DA...
Bir buçuk yıldır Yargıtay’da seçim maratonu ve “paralel” mücadele bitmiyor.17/25 Aralık operasyonundan sonra yüksek yargının da “paralel”in kontrolünde olduğu anlaşılınca, önce üye sayısı arttırılıp, yeni daireler...

Bir buçuk yıldır Yargıtay’da seçim maratonu ve “paralel” mücadele bitmiyor.

17/25 Aralık operasyonundan sonra yüksek yargının da “paralel”in kontrolünde olduğu anlaşılınca, önce üye sayısı arttırılıp, yeni daireler kuruldu. Sonra Başkanlar Kurulu üyeleri yeniden belirlendi. Ardından dairelerin üye yapısı ve görev alanları değişti. Peşinden Yargıtay Başkanlığı seçimi yapıldı.

Sırada önemli bir seçim daha var; 28 Nisan’da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı adayları belirlenecek.

Erdoğan ve İktidar, bu seçime Yargıtay Başkanı’ndan daha fazla önem veriyor dense yeridir. Malûm, Yargıtay’daki “paralelci” savcıların AKP hakkında kapatma davası açabileceği endişesi ara ara dillendirilmişti.

Aslında müstakbel Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı aylar öncesinden neredeyse belliydi; O isim, Erdoğan Ailesi’ne yakın olduğu belirtilen 17. Ceza Dairesi Başkanı Mehmet Akarca’ydı.

Ancak Yargıtay’daki grupların seçimler yaklaşırken hızlandırdığı çalışmalarda bir isim daha öne çıkmaya başladı; Yargıtay’daki “milliyetçi” grubun desteğini aldığı öne sürülen 7. Ceza Dairesi Başkanı Mehmet Mutlu’nun Akarca’yı zorlayacağı konuşuluyor.

Bu ismin ön plana çıkmasıyla birlikte hakkındaki kulisler de başladı. Rakipleri, Mutlu’nun özel ortamlarda, “Ben AKP’li değilim” dediğini, geçmişteki seçimlerde Cemaat’la işbirliği yaptığını, hatta Cemaat’in yargıdaki 1 numaralı “imamı” olduğu söylenen O.K.’la görüştüğünü anlatmaya başladı.

15 gün sonra yapılacak aday belirleme seçiminde her üye bir kez oy kullanıp, bir adaya oy verecek. AK-Saray’a ilk 5’te yer alanların isimleri gönderilecek ve Erdoğan bunlar arasından birisini seçip, atayacak.

Özetle, Erdoğan kimi isterse, o Başsavcı olacak da bakalım 28 Nisan’a kadar Yargıtay kulislerinden daha neler duyacağız.