Erdoğan İçin Bomba İddia!

Erdoğan İçin Bomba İddia!
Guardian gazetesinin AKP içinde Başkanlık sistemi krizi olduğunu iddia etti.Guardian gazetesinin AKP içinde Başkanlık sistemi krizi olduğunu iddia ederek ortaya çıkacak oy oranının “Erdoğan’ı geniş sarayında asık suratlı...

Guardian gazetesinin AKP içinde Başkanlık sistemi krizi olduğunu iddia etti.

Guardian gazetesinin AKP içinde Başkanlık sistemi krizi olduğunu iddia ederek ortaya çıkacak oy oranının “Erdoğan’ı geniş sarayında asık suratlı bırakacak ve yenilgi olarak kabul edilecek” yorumunda bulundu.

Guardian “AKP içinden de başkanlık sistemine eleştiriler olduğunu” belirtirken Erdoğan’ın doğrudan eleştirilmediğini ancak sessizce dile getirilen şerhlerin olduğunu savunuyor.

Türkiye’de “kritik” genel seçime birkaç gün kala yurt dışında haber ve yorumlar çoğalıyor. Türkiye’ye tam sayfa ayıran İngiliz Guardian Gazetesi, haberinde “Erdoğan mirasının kalıcı olması için yolu zorla açarken, Türkiye kavşak noktasında” başlığını kullanıyor.

AKP’nin “Türkiye’nin bugüne kadar gördüğü en tıkır tıkır işleyen, en organize siyasi makinesi olduğu konusunda bir mutabakat olduğunu” yazan Guardian, BBC Türkçe tarafından yansıtılan haberinde “Parti, bürokrasiye hakim, medyayı kontrol ediyor ve ülke siyasetine geleneksel olarak söz sahibi olan orduyu marjinalize etmiş durumda” görüşünü öne sürüyor.

Guardian, “Erdoğan son (başbakanlık) dönemini, Anayasa Mahkemesi, Meclis, Merkez Bankası, savcılık ve hukuk birimleri gibi anahtar kurumların bağımsızlığını kısmak için kullandı” savını dile getiriyor.

“Bağımsız medyayı sindirdiğini, sosyal medyanın düzenli olarak tehdit edildiğini ve öğrencilerin giderek alınganlaşan Erdoğan’la dalga geçtikleri için soruşturulduğunu” da öne süren Guardian, “Erdoğan’ın başarısız olacağına dair çok sayıda işaret var” yorumunu da yapıyor.

Guardian “AKP içinden de başkanlık sistemine eleştiriler olduğunu” belirtirken Erdoğan’ın doğrudan eleştirilmediğini ancak sessizce dile getirilen şerhlerin olduğunu savunuyor.

İktidarın bu kez de seçimi kazanacağına şüphe olmadığını ama önemli olanın sorunun zaferin hangi oy oranı aralığında geleceği olduğunu yazan gazeteye göre, yüzde 41 ila 45 arasındaki oy oranının, Erdoğan’ı “geniş sarayında asık suratlı bırakacak ve yenilgi olarak kabul edilecek” savını da dile getiriyor.

Sözcü