Erdoğan 'Biz yaptık' dediği proje 1948'de yapılmış!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1948 yılında Mimar Paul Bonatz’ın mimari projesiyle yapılan Ankara'nın ilk opera binası için 'Biz yaptık' dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP'nin iktidar olmasından önceki yıllarda yapılmış olan yapıların AKP döneminde yapıldığını iddia ettiği uyuşmazlıklara bir yenisini daha ekledi. Erdoğan, ‘Sosyal medyada gençlerle buluşma’ adı altında düzenlediği programda "Ankara’da ilk opera binasını biz yaptık" dedi. Fakat Ankara’da ilk opera binası 1948 yılında Mimar Paul Bonatz’ın mimari projesiyle yapılmıştı.

Cumhuriyetin ilk yıllarında “sergi evi” olarak tasarlanıp inşa edilen ve daha sonrasında tiyatro ve opera temsilleri için kullanılmaya başlanan Ulus’taki Opera binasının yapım süreci 1931 yılına kadar uzanıyor.

İNŞAATI 1935'TE BİTTİ, OPERAYA DÖNÜŞÜMÜ 1948'DE TAMAMLANDI

Projesi, Cumhuriyet döneminde açılan ilk uluslararası yarışmayla belirlenen yapı, mimar Şevki Balmumcu tarafından tasarlandı. O dönemin parasıyla 310 bin liraya mal olan binanın inşaatı 1935’te tamamlandı. Sergi evinin operaya dönüşümü ise 1946 yılında Milli Eğitim Bakanlığının kararının ardından Alman mimar Paul Bonatz’ın mimari projesiyle 1948’te tamamlandı.

Ankara Opera Sahnesi, Büyük Tiyatro (1933 ile 1948 arası Sergi Sarayı veya Sergi Evi), Ankara’da 1933’te sergi sarayı olarak inşa edilen binanın 1948’de opera binası haline dönüştürülmesi ile ortaya çıkan ve içinde bulunduğu semte adını veren yapıdır.

ANKARA'DAKİ TEK OPERA SALONU

Tarih Kültür Bakanlığı binasının karşısındaki yapı, günümüzde Ankara’daki tek opera salonudur ve Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin temsillerine ev sahipliği yapar. Ayrıca “Büyük Tiyatro” adıyla Ankara Devlet Tiyatrosu için bir tiyatro sahnesi olarak hizmet verir.