Emekli maaşını çekmeye giden 65 yaş üstü vatandaşlar polise yakalandı

Türkiye'nin dört bir yanında 65 yaş üstüne getirilen sokağa çıkma yasağı uygulanmaya çalışılıyor. Polisler banka kuyrukları ve parklarda gördükleri yaşlılara kimlik kontrolü yapıyor. Bazı yurttaşlar itirazlarda bulunuyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Mart 2020 14:56
Emekli maaşını çekmeye giden 65 yaş üstü vatandaşlar polise yakalandı

Niğde'de, parka ve çarşıya çıkan, bankalar önünde uzun kuyruklar oluşturan 65 yaş ve üstü kişiler, polisler tarafından uyarıldı. Bazı yurttaşlar, ekipler tarafından evlerine kadar bırakıldı.

Kentte polis ekipleri, banka ATM'leri önünde sırada bekleyenlere sosyal mesafelerini korumaları yönünde uyarıda bulundu. Polis ekiplerine '64 yaşındayım' diyen bir kişinin yapılan kimlik kontrolünde 65 yaşında olduğu ortaya çıktı. Polis, bankadan para çekmesine yardım ettiği vatandaşı, ekip otosuyla evine bıraktı. 84 yaşındaki bir başka kişi ise, polis ekiplerine, "Para çekmeye geldim. Çekip hemen gideceğim. Her şeyin farkındayım” dedi. Bankadan para çeken adam, polis ekipleri tarafından evine bırakıldı.Niğde Belediyesi de hoparlörden anons geçerek, 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlıkları bulunanlardan sokağa çıkmamalarını istedi.

Polise zor anlar yaşattılar

Denizli kent merkezinin en yoğun bölgesi Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'nda, 65 yaş ve üstü kişilerin sokağa çıkma yasağına uymadıkları görüldü. Banklarda ve duraklarda oturan 65 yaş ve üstü kişileri görenler, polise ihbar etti. Öğle saatlerine kadar polise yüzlerce ihbar yağdı. Özellikle banka önlerinde bekleyen 65 yaş ve üstü kişiler, polise zor anlar yaşattı. Bankaya para çekmeye gelen 89 yaşındaki Süleyman Seren, evine gitmesi konusunda uyarıldı. Ancak Seren, bankadan para çekip borcunu ödemesi gerektiğini söyledi. Polis, sokağa çıkma yasağını ihlalden 3 bin 150 lira para cezası kesileceği uyarısı üzerine Seren, "İsterseniz 5 bin lira ceza kesin, paramı almadan gitmem" dedi. Bankada çalışan görevlilerin yardımıyla ATM'den parasını çeken Seren hakkında, tutanak tutuldu. İkinci ihlalinde para cezasının kesileceği bildirilen Seren, emekli maaşını çektikten sonra, evine gönderildi. Bulvarda kimlik kontrolü de yapan polis ekipleri, yaşları 65 ve üzeri çıkan çok sayıda kişiyi evlerine dönmelerini konusunda uyardı.