Elde kalan portakalları başkan aldı

Elde kalan portakalları başkan aldı
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, üreticinin elinde kalan 52 Ton portakalı satın aldı. Çiftçiler ise ürünlerini sattıklarını davul zurna çaldırıp kutladı.Aydın’da tarlada kalan ve üreticisini zor...

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, üreticinin elinde kalan 52 Ton portakalı satın aldı. Çiftçiler ise ürünlerini sattıklarını davul zurna çaldırıp kutladı.

Aydın’da tarlada kalan ve üreticisini zor duruma sokan portakal üreticisinin imdadına Büyükşehir Belediyesi yetişti. Portakal üreticisinin toptan 0,25 Kuruşa satamadığı ürünler bugün Büyükşehir Belediyesi tarafından 0,30 kuruşa satın alındı. Sabah saatlerine Sultanhisar Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya ile birlikte Atça haline gelen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, buradan 32 ton ve Kuyucak halinden de 20 ton portakal satın aldı. Halde portakallarını satan üreticilerle sohbet eden belediye başkanı Özlem Çerçioğlu, çiftçilerden yaşadıkları sorunları dinledi.

‘ÜRETİCİNİN TEMİNATIYIZ’

Kendisinin de pamuğun, portakalın, zeytin’in İncirin içinden gelen biri olduğunu hatırlatan Başkan Çerçioğlu, “Benim küçüklüğüm portakal tarlalarında geçti. Üreticinin ürününü yetiştirmek için verdiği emeği iyi bilirim. Maalesef son yıllarda portakal üreticimiz fiyatlar nedeniyle zor günler geçiriyor. Geçtiğimiz yıl üretici malını toptan 0,10 Kuruşa satamadı. Bu yılda aynı sorun baş gösterdi. Bizde üreticimize destek vermek için sosyal belediyecilik adına böyle bir proje gerçekleştirdik. Kış günü hem vatandaşımızın sağlığı için, hem de üreticimizin yüzünün gülmesi için satın aldığımız portakalları vatandaşa dağıtacağız. Şimdilik 52 ton portakal satın aldık. Eğer üreticimizin elinde ürün kalması durumunda daha fazla portakal satın alacağız. Üreticimiz ürününe bakım kara kara düşünmesin. Biz üreticimizin teminatıyız” dedi.

10 BİN AİLEYE DAĞITILACAK

Haldeki bütün esnafları tek tek gezen Özlem Çerçioğlu, esnaflarla uzun süre sohbet etti. Satın alınan 52 ton portakal kamyonlarla taşındı. Portakalların Aydın genelinde 5’er kiloluk torbalarla 10 bin 200 aileye dağıtılacağı öğrenildi. Ürünlerini toptan 0,25 Kuruş’a satamazken, 0,30 Kuruş’a Büyükşehir Belediyesine satan üreticiler halde uzun süre ‘Topuklu Efe’ şeklinde tempo tutup Başkan Çerçioğlu’na teşekkür etti. Çiftçiler, Başkan Özlem Çerçioğlu’nun etrafında hale getirdikleri davul zurnayı çaldırıp ürünlerini satmanın mutluluğunu yaşadı.