Halk TV Canlı Yayın
Ekrem İmamoğlu'nun bayram mesaisi! Önce Beşiktaş, ardından Kadıköy...
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Beşiktaş’ta devam eden metro çalışmalarını yerinde inceledi. İmamoğlu'nun ikinci durağı Kadıköy’dü.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beşiktaş’ta devam eden metro çalışmalarını yerinde inceledi. Metro çalışmaları sırasında ortaya çıkan tarihi eser niteliği olan kalıntılar hakkında da bilgi alan İmamoğlu, “Buradaki kazılardan dolayı, bu istasyon alanında bir gecikme söz konusu ama bizim Kabataş – Mahmutbey hattını engelleyici bir durum ortaya koymuyor. Sadece bu durak geç devreye girebilir” dedi.

TAKSİM MEYDANI İÇİN YENİ YOL HARİTASI 

İmamoğlu, kent meydanlarıyla ilgili açıklamasında "Taksim Meydanı için arkadaşlarımız yine bir yol haritası belirlediler. Hızlıca sağlıklı bir proje elde etme adına çalışmaları kamuoyu önünde kısmen yarışma ve seçici kurulların oluşması ile yönetmeyi planlıyoruz ve vatandaşın da takdirine sunmayı niyetindeyiz” dedi.

ARKEOLOJİ MÜZESİ MÜDÜRÜ DE EŞLİK ETTİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu sabah saatlerinde yapımı devam eden Kabataş-Mahmutbey Metro Hattı’nın Beşiktaş istasyonundaki inşaat şantiyesine geldi. İmamoğlu’na İBB Raylı Sistemler Daire Başkanı Pelin Alpkökin  ve bölgedeki arkeolojik kazıları yürüten İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü Rahmi Asal ve çok sayıda teknik ekip de eşlik etti. Şantiyedeki çalışmalar ve arkeolojik kazılar hakkında bilgi alan Ekrem İmamoğlu daha sonra gazetecilere açıklama yaptı.

İmamoğlu, "Kabataş –Mahmutbey metromuzun bir parçası burası. Buradaki kazı çalışmaları bizim için çok önem arz ediyor. İstanbul’un muazzam bir tarihi geçmişine ışık tutan bir çalışma var burada. Son aldığımız bilgiye göre de zaten buradaki kazılardan dolayı, bu istasyon alanında bir gecikme söz konusu ama bizim Kabataş – Mahmutbey hattını engelleyici bir durum ortaya koymuyor. Sadece bu durak geç devreye girebilir. Buradan giriş – çıkış biraz gecikebilir. Hatta onunla ilgili pratik olarak pratik bir çalışma da yapılıyor. Hattın devreye alınması ile ilgili öngördüğümüz tarihin gecikmesine sebep olacak bir durum değil. Yine Kabataş – Mahmutbey çalışacak ama bu durak gecikmeli olarak devam edecek. Şu an yapılan öngörülü çalışma bu. Kazı çalışmaları da en üst seviyede devam ediyor. İnsan heyecan duyuyor tabii. Hem Osmanlı, hem Bizans hem de Tunç Çağı Dönemi’ne kadar inen verilerin burada olması heyecan verici. Bu alanda istasyon çalışmaya başladığı andan itibaren bile, insanlar metroya iniş yapacaklar ama inmeseler de yukarıdan buradaki kalıntıları görebilecekleri bir düzeni sağlıyor olacak bu proje. Dolayısı ile burası hem bir istasyon hem de bir Açıkhava müzesi olacak. O bakımdan çok önemli.” Diye konuştu.

“MECİDİYEKÖY – 3. HAVALİMANI HATTI

Geçen yıldan itibaren duran yada yavaşlatılan metro hattı projelerine hassas bir şekilde baktıklarını ve söz konusu alanlarda önlem alma adına çalışma yapacaklarını ifade eden İmamoğlu, bu çalışmalarla ilgili en geç eylül ayına kadar rapor hazırlanacağını belirtti. Mecidiyeköy – İstanbul Havalimanı metro hattı projesi hakkında da konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Mecidiyeköy – 3. Havalimanı hattı şu an Ulaştırma Bakanlığı tarafından ihale edilmiş bir hat ve çalışmalar yürütülüyor. Büyükşehir Belediyesinin ihale ettiği bir hat değil. Bizim diğer metro ve metrobüs bağlantı hatları ile örtüşen bir istasyon yapısı oluşuyor. Ulaşım planında bu mevcut.” Şeklinde konuştu.

“TAKSİM MEYDANI İÇİN ARKADAŞLARIMIZ YİNE BİR YOL HARİTASI BELİRLEDİLER”

Kente genelindeki meydan projeleri hakkında da konuşan İmamoğlu, “Sadece Kadıköy, Üsküdar, Bakırköy ve şu an çok konuşulan Taksim meydanı değil, Bağcılar’dan Esenlere birçok meydanı gözlem altına aldık. Ben tümüyle çırılçıplak, çok fazla bir şey ifade etmeyen koca meydanların bu kentte kimlik katmadıklarını düşünüyorum. Taksim de onlardan biri. Bu yalnızca benim düşüncem değil. Birçok insanın, toplumun bu yönde düşüncesi var. Toplumun daha canlı ve kimlik buldukları bir meydan beklentisi var. Meydanların tarihi bir geçmişi ve misyonu da var. Bu bakımdan biz bu alanlar hakkında oturup karar vermek istemiyoruz. Taksim Meydanı için arkadaşlarımız yine bir yol haritası belirlediler. Hızlıca sağlıklı bir proje elde etme adına çalışmaları kamuoyu önünde kısmen yarışma ve seçici kurulların oluşması ile yönetmeyi planlıyoruz ve vatandaşın da takdirine sunmayı niyetindeyiz. Böyle bir metot netleştiğinde bunu sizle paylaşacağız. Hatta çok yakın zamanda paylaşacağız” dedi.

İmamoğlu'nun 2. durağı Kadıköy'dü.

İmamoğlu'nu Kadıköy Meydanı'nda gören vatandaşlar, bir anda İBB Başkanı'nın etrafını kuşattı. Yüzlerce vatandaş, İmamoğlu ile fotoğraf çektirebilmek için yarışırken, seçim kampanyası boyunca görülen yoğun ilginin benzeri sahneleri yaşandı. Bu sırada bir vatandaşın, İmamoğlu'na, “İstanbul'a çok yakışıyorsun Başkanım” şeklinde seslenmesi dikkat çekti.

KADIKÖY'DE BAŞKAN İMAMOĞLU İZDİHAMI!

İmamoğlu ve beraberindeki heyet, zorlukla da olsa Kadıköy Meydanı'ndaki İBB Zabıta Karakolu'na ulaştı.

İmamoğlu, yaşanan izdihamda kendisine ulaşmaya çalışan engelli Yeşim Şahin ve annesini de karakol noktasına aldırdı. İmamoğlu, “Özel durumu olan gençlerimizin iş imkanına kavuşması için çalışacağız” diyerek, yardımcılarına genç kızın iletişim bilgilerini aldırdı. İmamoğlu, seçim kampanyası sırasında Bağcılar'da tanıştığı ve meydan gezisi sırasında Kadıköy'de de karşılaştığı 16 yaşındaki Selen Ağacık'la ilginç bir diyalog yaşadı. İmamoğlu, karakol noktasına gelen Ağacık'a, “Zülfü Livaneli ile tanışmak istiyordun. Yakında kendisiyle görüşeceğiz ve senin talebini ona ileteceğim” dedi. İmamoğlu, Ağacık'ın iletişim bilgilerini de aldırdı.

“ÇOK HIZLI SOMUT PLAN HAZIRLAMAMIZ LAZIM”

Her 2 genç kızla yaşadığı diyalogun ardından bölgenin bir planını isteyen İmamoğlu, proje ve yatırımlardan sorumlu Genel Sekreter yardımcısı Murat Kalkanlı'dan Kadıköy Meydanı'yla ilgili bilgiler aldı.

Kalkanlı'yı dinleyen İmamoğlu, daha sonra kalemi eline alarak, Kadıköy ve yakın çevresiyle ilgili yapılması gerekenleri kağıda döktü. Önceki yönetimin, Kadıköy ve çevresiyle ilgili mevcut bir projesi olmadığını belirten İmamoğlu, “Çok hızlı somut plan hazırlamamız lazım. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da rıhtımdaki binaların siluetine dikkat çekmişti yakınlarda. Haklı. 32-33 yıldır aynı siluet ve binalar bakımsız halde. Tüm meydanlarda çok iş var ama buradaki iş daha fazla. Proje ayağını iyi yönetmemiz, bütünün parçası haline getirmemiz lazım” dedi.

İmamoğlu, bayramda görev yapan zabıta memurlarıyla bayramlaşıp, vatandaşların yoğun ilgisi altında Kadıköy'den ayrıldı.