Ebelerle gebeler sezaryene karşı yürüdü

Ebelerle gebeler sezaryene karşı yürüdü
SEZARYENLE doğum oranında Türkiye birincisi olan Burdur'da, normal doğuma dikkati çekmek amacıyla 'Ebeler Gebeler El Ele, Sezaryen Sana Güle Güle' yürüyüşü düzenlendi.Burdur'da Ebeler Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen...

SEZARYENLE doğum oranında Türkiye birincisi olan Burdur'da, normal doğuma dikkati çekmek amacıyla 'Ebeler Gebeler El Ele, Sezaryen Sana Güle Güle' yürüyüşü düzenlendi.

Burdur'da Ebeler Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen yürüyüşe Sağlık İl Müdürü Sırrı Şenbayram, Halk Sağlığı Müdürü Sevinç Sütlü, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Reha Sermed Aygören, Türkiye Ebeler Derneği Genel Sekreteri Songül Kaynar, ebeler ve hamileler katıldı. Halk Sağlığı Müdürlüğü önünden başlayıp Cumhuriyet Meydanı'nda sona eren yürüyüşte, pankart ve dövizlerle normal doğumun önemine işaret edildi.

Her yıl 21- 28 Nisan tarihleri arasında Ebeler Haftası kutlandığını söyleyen Halk Sağlığı Müdürü Sevinç Sütlü, "Doğum denince ilk akla gelen meslek grubumuz ebeler. İlimiz sağlıkta pek çok başarıya imza atmış. Ancak sezaryen oranında Türkiye birincisiyiz. Yüzde 53.6 gibi çok yüksek bir orana sahibiz. Bu yüzden Ebeler Haftası'nı normal doğumun özendirilmesi temasıyla 'Ebeler gebeler el ele, sezaryen sana güle güle' sloganıyla kutlamaya karar verdik. Yürüyüşümüzde gebe vatandaşlarımız da vardı. Vatandaşlarımıza normal doğumu hatırlatmak istedik. Umarım bunda da başarılı olacağız ve sezaryen oranlarımızı düşüreceğiz" dedi.

Ebeler Haftası kapsamında Sağlık Müdürü Sırrı Şenbayram, Halk Sağlığı Müdürü Sevinç Sütlü, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Reha Sermed Aygören ve ebelerden oluşan heyet, Burdur Valisi Hasan Kürklü'yü de ziyaret etti.