Halk TV Canlı Yayın
DİSK ve Türk-İş üyesi işçiler eylem yaptı: "Kıdem tazminatımıza dokunma" - VİDEO
DİSK ve Türk-İş'e bağlı sendikaların örgütlü olduğu iş yerlerinde işçiler, sabah vardiyasından başlayarak yaptıkları eylemlerle kıdem tazminatı hakları için eylem yaptı.

DİSK ve Türk-İş'e bağlı işçiler, AKP'nin kıdem tazminatını fona dönüştürme girişimi karşısında kent merkezlerinde ve tüm işyerlerinde eylem yaptı. 

"Kıdem tazminatı bir müzakerenin değil ancak bir mücadele konusu olabilir"

Kıdem tazminatının Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi adı altında fona devredilmesine karşı Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Beşiktaş Belediyesi Fen İşleri Garajında basın açıklaması yaptı. "Kıdem tazminatımıza dokunma" pankartının açıldığı açıklamada "Kıdem tazminatı bir müzakerenin değil ancak bir mücadele konusu olabilir" dövizleri taşındı. "Kıdem hakkımız söke söke alırız", "Kıdeme dokunan eller kırılsın” sloganları atıldı.

"Kırmızı çizgimizdir"

"Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir" diyen Çerkezoğlu, "kıdem tazminatı alın terimizdir, kıdem tazminatı çocuklarımızın bize emanetidir. kıdem tazminatının fona devretmeyi kıdem tazminatı hakkımızı gasp etmeyi aklınızdan bile geçirmeyin" ifadelerini kullandı.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "kendi aranızda anlaşın" sözlerini hatırlatan Çerkezoğlı, "Kıdem gaspı siyasi iktidarın politikasıdır, sorumluğu da size aittir. Bugün çıkıp sendiklara 'aranızda anlaşın, anlaşamıyorsunuz' demenin bir anlamı yoktur. Kıdem bizim anamızın ak sütü gibi helaldir, birilerinin insafına bırakmaz. Şirketlere ve partronlara güvence vermeyi bırakın, işçinin alın terinin güvencesi olun, bu develete düşen bir görevdir" dedi.

 

Daha önceki fonları hatırlatan Çerkezoğlu, "İşçinin birikmiş emeğini, alın terini çocuklarının geleceğini bir fona devrederek, bunu tıpkı bugün işsizlik fonunda olduğu gibi kendi krizlerine çözüm bulmak için kullanacaklar buradan bir kez daha ilan ediyoruz: Sizin ekonomi politikalarınızın, sizin tercihlerinizin, ekonomik krizinizin bedelini işçiler, kendi alın teri ile ödemeyecek. Buradan söylüyoruz, İzin vermeyeceğiz.

Hükümet bu anlamda inat ederse biz sonuna kadar mücadele edeceğiz. DİSK olarak gerekirse grev ve genel greve çıkarız” diye konuştu.

Çerkezoğlu’nun açıklamasından sonra DİSK Başkanlar Kurulunda alınan karalar okundu.

Adnan Serdaroğlu: Eğer DİSK sokağa çıkmışsa, bilin ki sizin saldırılarınız püskürtülecek demektir"

Bekaert önünde işçilere seslenen Adnan Serdaroğlu:

"50 yıl önce, DİSK'i kapatmak istediklerinde yüz binlerce işçi sokağa çıktı... Bugün sadece DİSK'e değil, Türkiye işçi sınıfına saldırı var. Biz sokağa çıkmaya başladıysak, bilin ki bu saldırılarınız püskürtülecek demektir...1999 depreminde bizler yaralarımızı sarmaya çalışırken,  mezarda emeklilik yasasını çıkardılar. Bugün de, insanlar hastanelerde yatacak yer bulamazken kıdem tazminatını gündeme getirdiler.Eğer DİSK sokağa çıkmışsa, bilin ki sizin saldırılarınız püskürtülecek demektir!" ifadelerini kullandı.

 

Türk-İş üyesi işçilerden kitlesel tepki

Türk İş 4’üncü Bölge Temsilciliği hükümetin gündeme aldığı Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası, işçinin tek güvencesi olan KIDEM tazminatını ortadan kaldırmaya yönelik girişimlere karşı basın açıkalması yatı. İnönü Parkı’nda bir araya gelen yüzlerce işçi “Kıdem’e uzanan eller kırılsın” sloganları ile kıdem tazminatının fona devrine izin vermemekte kararlı olduklarını gösterdi.

kidem1.gif

Konfederasyona bağlı tüm sendikaların katılımı ile gerçekleştirilen açıklamada konuşan Türk İş 4’üncü Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, ekonomideki sıkıntıların çözümünün işçileri haklarının budanmasında arandığını belirterek “Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmaya çalışılıyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiç birini kabul etmiyoruz” dedi.Türk-İş, genel merkez binası önünde sendika yöneticilerinin ve işçilerin katılımıyla basın açıklaması yaptı. Açıklamada "Dünya pandemi ile uğraşırken Türkiye’de işçilerin haklarına göz dikiliyor" dendi, genel grev uyarısı yapıldı.