CHP’li Özyiği’ten AKP’li Taşpınar’a Yanıt

CHP İl Başkanı: "Bayat bir algı operasyonu."Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, AKP’li İsmail Taşpınar’ın söylenmemiş sözler üzerinden kendine malzeme çıkarmaya çalıştığını kaydetti....

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
CHP’li Özyiği’ten AKP’li Taşpınar’a Yanıt

CHP İl Başkanı: "Bayat bir algı operasyonu."

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, AKP’li İsmail Taşpınar’ın söylenmemiş sözler üzerinden kendine malzeme çıkarmaya çalıştığını kaydetti. Açıklamayı “bayat bir algı operasyonu” olarak yorumlayan Özyiğit, “Bizi PKK’ya terör örgütü dememekle eleştiren AKP, daha düne kadar PKK ile göz göze, kol kolaydı” dedi. Özyiğit, Başbakan Davutoğlu’nun AKP il Başkanlarına “korkmadan halk içine çıkın” sözlerinin bile bir durum tespiti ve suçluluk psikolojisi itirafı olduğuna vurgu yaptı.

AKP Mersin İl Başkanı İsmail Taşpınar, İl Başkanı Abdullah Özyiğit üzerinden Cumhuriyet Halk Partisi’ni (CHP) eleştirdi. Özyiğit’ten Taşpınar’a yanıt gecikmedi. Özyiğit, Taşpınar’ın açıklamasında partilerine yönelik iddiaları; ayakları yere basmayan, cımbızla çekilen sözler üzerinden malzeme arayışından öte gitmeyen laf kalabalığı olduğunu ifade etti.

Özyiğit, Taşpınar’ın “Türkiye’de ölümler var, acılar var, sokağa çıkma yasakları var diyerek, adeta yavuz hırsız misali bizleri eleştirmektedir” sözlerini; “körü körüne siyaset yapmak” olarak yorumladı ve ekledi: “Daha dün Başbakan Davutoğlu AKP il Başkan'larına korkmadan halk içine çıkın demesi bile bir durum tespitidir. Bir suçluluk psikolojisi itirafıdır .”

KRALDAN ÇOK KRALCILAR…

Özyiğit, AKP’nin tek adam diktasını getirme gayreti ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni işlevsizleştirmeye çalıştığını, Taşpınar’ı da kendi siyasi varlığının devamı için 'kraldan çok kralcı' olmakla eleştirerek şunları söyledi:

“Sayın İsmail Taşpınar, söylemediğimiz sözler üzerinden bir algı oluşturmaya çalışıyor. Ama AKP’nin bu siyaset anlayışı artık bayatladı. Açıklamalarımızı bir daha okumasını öneriyoruz. Bizi PKK’ya terör örgütü dememekle eleştiren AKP, daha düne kadar PKK ile göz göze, kol kolaydı. Biz terörle her zaman aramıza mesafe koyduk. Kan ve gözyaşı üzerinden oy devşiren AKP, ayrılıkları körükleyerek, milleti ayrıştırdı. Şehit cenazeleri üzerinden siyaset yapmayı artık bırakın. Benim tavsiyem sokağa çıksınlar ve bu konuda halk ne düşüyor bir sorsunlar.”

7 HAZİRAN ÖNCESİ ÇÖZÜM SÜRECİYLE ÖVÜNEN KİM?

Bugüne kadar AKP ile PKK arasında seçim önceleri ateşkes, siyaseten ihtiyaç olduğunda ölümler ve şehitler yaşandığını ifade eden Özyiğit, “Güneydoğu'da kirli bir oyun mu oynanıyor?” diye sordu ve şöyle devam etti:

“Çözüm dedikleri süreçte; kentlerin cephaneliğe çevrilmesine göz yuman kim? Yolların altının bomba ile döşenmesini görmeyen kim? Valilere ‘dokunmayın’ diyen kim? Güneydoğu'da vergi toplanmasına, kendi mahkemelerini kurmalarına göz yuman kim?

Habur'da adalet sistemimizin ayaklar altına alınmasına sebep olan kim? 7 Haziran öncesi çözüm süreciyle övünüp de sonrasında yeterli milletvekilini sağlayamayınca çözüm sürecini çöpe atan kim? Ülkeyi Ortadoğu'da bataklığa sürükleyen kim? Siz bunlara cevap verin.

Sayın Başkan, ya kasıtlı olarak ya da bizi yeterince izleyemediğinden dolayı terör örgütleri ile ilgili düşüncemizi bilmiyor sanırım. Bu ülkenin birliğine bütünlüğüne ortak mutabakatı olan Anayasasına kim kast ederse; özellikle vatan hizmeti için vatandaşlık vazifesini yerine getiren askerimize kim silah çekerse o terör örgütüdür. PKK terör örgütüdür. Siz belki yeni hatırladınız ama biz tanımımızı, tespitimizi hiç değiştirmedik. Çözüm yeri kapalı kapılar ardı değil, TBMM’dir dedik duymadınız. Yüzlerce şehitten sonra, ülkenin kaos ortamına dönüşümünden sonra daha yeni bu fikre geldiniz.”

“ŞEHİT KANI ÜZERİNDEN SİYASİ RANT ELDE ETMEYE ÇALIŞANLARI LANETLİYORUM”

AKP’ye “Sürekli aldatıldık, bizi kandırdılar demekten vazgeçin” çağrısı yapan Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Özyiğit, “Bu karanlık günleri ülkemize, halkımıza yaşatanları lanetliyorum. Ülkenin birliğine bütünlüğüne silah çekenleri lanetliyorum. Şehit kanı üzerinden siyasi rant elde etmeye çalışanları lanetliyorum. Bu karanlık günlerin biran önce bitmesini, ülkemizin birlik bütünlüğünün süratle sağlanmasını diliyorum.

Artık ocaklara ateş düşmediği, halkımızın burnunun kanamadığı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ün dediği gibi ‘Yurtta ve Dünyada barışın teminatı bir ülke’ diliyorum. Ülkenin birliği dirliği bağımsızlığı için hiç kimseden hiçbir şey beklemeksizin yaşamlarını veren tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. AKP’ye son sözüm, iktidar şikayet etme, sızlanma yeri değildir. Sürekli aldatıldık bizi kandırdılar demekten vazgeçin. Ülkeyi sürüklediğiniz bu bataktan çıkartın ya da bırakın gidin” dedi.