CHP'li Kadınlar Özgecan İçin Yürüdü

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Kadın Kolları üyesi bir grup kadın, yoğun yağmur altında ölüm yıldönümünde Özgecan Aslan için yürüdü. Eylemde, kadına yönelik şiddet ve Özgecan Aslan’ın faillerine verilen cezalarda...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
CHP'li Kadınlar Özgecan İçin Yürüdü

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Kadın Kolları üyesi bir grup kadın, yoğun yağmur altında ölüm yıldönümünde Özgecan Aslan için yürüdü. Eylemde, kadına yönelik şiddet ve Özgecan Aslan’ın faillerine verilen cezalarda hafifletici uygulamalar protesto edildi.

Tünel Meydanı’nda sabah saatlerinde toplanan CHP’li kadınlar, yoğun yağışa rağmen Özgecan Aslan’ın fotoğraflarıyla ‘Özgecan Aslan için yastayız, isyandayız’, ‘Özgür kadın özgür toplum’, ‘Kadın cinayetlerine son’ yazılı pankartlar açarak sloganlar eşliğinde Galatasaray Meydanı’na yürüdü. Kadınlara yürüyüş sırasında erkekler de destek verdi. Meydanda bir süre daha slogan atan CHP’li kadınlar, basın açıklaması yaptı.

Özgecan Aslan davasında sanıkların kravat takmaları nedeniyle iyi hal uygulamasından yararlanmalarına tepki gösteren CHP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Arzu Öner, “Özgecan Aslan’ın failleri, mahkeme karşısında kravat taktıkları için iyi hal uygulanması veya benzeri güya hafifletici sebepler pek çok erkeği yine şiddet suçuna teşvik etmektedir. Caydırıcı sonuçlar için kadına yönelik şiddet davalarına ceza indirimi uygulanmamalıdır. Bunun yanında kadın örgütlerinin bu davaların takibi ve desteği kadınların örgütlü mücadelesi için hayati önem taşımaktadır. Kadınların, başlarına bir şey gelir korkusu olmadan sokağa çıkabildikleri, istedikleri saatte istedikleri yerde yürüyebildikleri ve dışarıda olmalarını haklı kılacak bahaneler düşündürmek zorunda olmadıkları bir Türkiye istiyoruz. Kadınların sosyal hayatlarını ahlak adı altında yok etmeye çalışan zihniyet ile sonuna kadar mücadele ediyor çağdaş bir demokrasi istiyoruz. Kadınların can güvenliğini sağlamakla yükümlü olan devlet, failleri korumayı bırakmak zorundadır. Geçen yıl yitirdiğimiz Özgecan Aslan’ın acısını iliklerimizde hissederken yine acıların önüne geçmek için başta hükümet olmak üzere herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Artık kadın kelimesini bile adında taşımayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na kadına yönelik şiddet konusunda büyük görevler düşmesine rağmen bu kurum bir türlü etkin bir politika güdememektedir.” diye konuştu.

Kadınlara destek için yürüyüşe katılan Serdarbaş Gülboğa ise, “Bir kadının sırtındaki acıyı hissetmek için kadın gibi doğurmak gerekmiyor. Kadına bir yerde zulüm varsa bu insanlık suçudur. Biz de bugün buraya Özgecan’a yapılan insanlık suçunu protesto etmeye geldik. Bundan Özgecan olayları yaşanmasın diye alanlarda olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Eylem yapılan açıklamaların ardından olaysız bir şekilde sona erdi.

CİHAN