CHP’li Emre ABD’deki vatandaşların tahliyelerini sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Yunus Emre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği Yazılı Soru Önergesinde; ABD’deki vatandaşların tahliye edilmemesinin nedenini sordu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Nisan 2020 17:52
CHP’li Emre ABD’deki vatandaşların tahliyelerini sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Yunus Emre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği Yazılı Soru Önergesinde; ABD’deki vatandaşların tahliye edilmemesinin nedenini sordu.

Emre önergesinde şunları ifade etti:

Türkiye hızla yayılan koronavirüs pandemisine karşı sınırlarını  kapatarak uçuşları durdurarak çeşitli önlemler almaya çalışmıştır. Bu arada karşılıklı uçuşların durdurulduğu ülkeler başta olmak üzere yurtdışında bulunan Türk vatandaşlarının tahliyesini de gerçekleştirmiştir.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’ın 18 Mart’ta yaptığı açıklamada 9 Avrupa ülkesinden 2 bin 807 vatandaşımız; 25 Mart’ta yaptığı açıklamada 2 bin 721 vatandaşımız tahliye edilmiştir.

Ancak yazılı ve görsel medya haberlerinden ve DSÖ verilerinden de anlaşıldığı kadarıyla pandeminin yeni üssü haline geldiği belirtilen ABD’deki vatandaşlarımızın tahliyelerine yönelik herhangi bir adım atılmamıştır.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Yunus Emre’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na yönelttiği sorular:
 
1) Önergenin verildiği tarih itibarıyla ABD’den tahliye için başvuran Türk vatandaşlarının sayısı nedir?
2) ABD’deki Türk vatandaşlarının tahliye edilmemesinin sebebi nedir?
3) Avrupa ülkelerinden yapılan tahliyelerde Türk vatandaşlarına etkin bir duyuru ve belli bir zaman verilirken ABD’deki Türk vatandaşlarımız için böyle bir çalışmanın yapılmamasının nedeni nedir?
4) ABD’de bulunan Türk vatandaşlarımız arasında turistik sebeplerle oraya gidenler, oturma izni bitmek üzere olanlar ve eğitim ve iş amacıyla oraya gidenlerin tahliyesi için herhangi bir çalışma yürütülmekte midir?
5) Bu vatandaşlarımızın orada koronavirüse yakalanmaları durumunda, ABD’nin sağlık sisteminde tedavi olabilmeleri için nasıl bir destek verilecektir?
6) Türkiye’nin tüm yurtdışı uçuşları durdurma kararının ardından bulundukları ülkeler itibarıyla Türkiye’ye dönemeyen Türk vatandaşlarının sayısı nedir? Bu vatandaşlarımızın yaş gruplarına göre dağılımı nedir?
7) Tahliye edilmeyen vatandaşlarımızın olduğu ülkelerden hangilerinde sokağa çıkma yasağı vardır?
8) Bu yasağın olduğu ülkelerde bulunan vatandaşlarımızın günlük hayatlarını devam ettirebilme olanakları ve sağlık durumları hakkında Türk misyonlarının yaptıkları çalışmalar nelerdir?
9) Avrupa ülkelerinde olduğu gibi önergenin verildiği tarih itibarıyla başka ülkelerde bulunan Türk vatandaşlarının tahliyeleri için yürütülen çalışmalar ülkeler itibarıyla nedir?
10) Önergenin verildiği tarihe kadar hangi ülkeden kaç Türk vatandaşı hangi tarihlerde tahliye edilmiştir?  
11) Tahliye edilen Türk vatandaşlarımızdan kaçı için “evde karantina”, kaçı için yurtlarda ya da diğer kamu kurumlarına ait mekanlarda karantina uygulanmıştır? Bu vatandaşlarımız hangi ülkelerden gelmişlerdir?