CHP'li Belediyeler ve TMMOB, İstanbul İçin İşbirliği Protokolü İmzaladı

CHP'li Belediyeler ve TMMOB, İstanbul İçin İşbirliği Protokolü İmzaladı
İstanbul'daki 14 CHP'li belediye ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı meslek odaları, 'Yaşanabilir bir kent ve yaşanabilir bir İstanbul için' sloganıyla işbirliği protokolü imzaladı.CHP, İstanbul Belediyeler...

İstanbul'daki 14 CHP'li belediye ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı meslek odaları, 'Yaşanabilir bir kent ve yaşanabilir bir İstanbul için' sloganıyla işbirliği protokolü imzaladı.

CHP, İstanbul Belediyeler Birliği ve TMMOB üyesi meslek odalarının İstanbul şubeleri arasında, Sağlıklı Kentleşme, Nitelikli Yapılaşma, Kültürel, Tarihi ve Doğal Çevre Değerlerinin Korunarak Geliştirilmesi İçin Ortak Mesleki Denetim ve Teknik İşbirliği Protokolü, Hilton Oteli'nde düzenlenen basın toplantısıyla imzalandı.

İmza törenine, CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, İstanbul'daki ilçe belediye başkanları, TMMOB'a bağlı 24 meslek odasının başkanı ve bazı CHP'li milletvekili adayları katıldı.

PROTOKOL, ŞEHİR HAKKI VE KENTE KARŞI SUÇ KAVRAMLARININ SOMUTLAŞMASI AÇISINDAN ÖNEMLİ

İmza töreninde konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, emeği geçen herkese teşekkür ederek, 'İmzalayacağımız işbirliği protokolü, uzun yıllardır ilgili çevrelerde tartışılan ve benimsenen 'şehir hakkı' kavramının uygulamaya taşınması açısından, 'kente karşı suç' kavramının somutlaştırılması açısından önem taşıyor. Protokolü imzalayacak taraflar için 'İstanbul'un yönetim paydaşları' ifadesini kullandım. Anayasaya göre, meslek odaları da yerel yönetim birimleridir. Belediyeler mekansal olarak, meslek odaları da mesleki olarak yerel yönetim birimleridir. Bu uygulama 6 ayda bir gözden geçirilecektir. Protokolün tarafları 6 ayda bir, bir araya gelerek yeni işbirliği alanlarını tartışacaklar' dedi.

PROTOKOL, İSTANBUL İÇİN ÇOK GÜÇLÜ BİR SAVUNMA BLOKU İNŞA ETMEKTEDİR

Bu uygulamanın diğer odalarla ve mesleki örgütlerle de geliştirilmesini isteyen Karayalçın, 'Bana göre, diyalog örgütlü bir çerçevede oluşturulmalıdır. İlk kez bunu başlatıyoruz. Bu yolla, İstanbul'daki CHP'li belediyeler kendilerini daha da yerelleştirecekler, daha da ademi merkeziyetçi bir yapıya yönelecekler. Ayrıca bu işbirliği protokolüyle, İstanbul'un toprakları, İstanbul'un doğallıkları ve İstanbul'un tarihi değeri için çok güçlü bir savunma bloku inşa edilmektedir' diye konuştu.

İSTANBUL VE İSTANBULLULARIN GELECEĞİNİ ÇOK CİDDİ ANLAMDA ETKİLEYECEK

6 ay sonraki değerlendirme toplantısında, işbirliği alanına İstanbul için çok önemli olan deprem ve kentsel dönüşüm konularının da eklenmesi gerektiğini belirten Karayalçın, '2002'den bu yana İstanbul'da işletilmekte olan kentsel dönüşüm uygulamasının İstanbul için bir idam fermanı niteliğini taşıdığını düşünüyorum. İstanbul'da oluşturacağımız bu güçlü savunma blokunun, kentsel dönüşüm alanında ortaya koyacağı yaklaşımlarla, İstanbul ve İstanbulluların geleceğini çok ciddi olarak etkileyeceğini düşünüyorum diye konuştu.

BU PROTOKOL BİLİM, AKIL, MANTIK, TEKNİK DIŞI MADDEYE KARŞI BİR MEYDAN OKUMADIR

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı da, zaman zaman yerel ve merkezi yönetimlerle karşı karşıya geldiklerini belirterek, ?Bu protokol bizim açımızdan çok önemli. Halka karşı büyük bir taarruz içinde olan ve insani değerlerin her birine karşı çıkarak hayatımızı yeniden biçimlendirmeye çalışan AKP, bizim mesleğimizle ilgili çok ciddi bir hamle yaptı. Bizim mesleğimizle ilgili, 3194 sayılı İmar Yasası'na, proje, vize istenmeyecek gibi hiçbir altyapısı olmayan 1-2 cümlelik yasa maddesi bir geceyarısı operasyonuyla kabul edildi. En azından bu protokol, bu bilim dışı, akıl dışı, mantık dışı, teknik dışı ve insani her türlü değer dışı olan bu maddeye karşı bir meydan okuma, işbirliğidir dedi.

Konuşmaların ardından, Murat Karayalçın ve Mehmet Soğancı başta olmak üzere, İstanbul'daki CHP'li belediye başkanları ve TMMOB'a bağlı oda başkanları hazırlanan protokol metnini tek tek imzaladı.