CHP'li Ali Mahir Başarır: Telefon tacizleri son bulsun

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, bankaların ve özel hukuk bürolarının yüzbinlerce vatandaşı borçlarından dolayı huzur ve sükûnunu bozacak seviyede aramalarının önüne geçilmesi için Kabahatler Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
CHP'li Ali Mahir Başarır: Telefon tacizleri son bulsun

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, bankaların ve özel hukuk bürolarının yüzbinlerce vatandaşı borçlarından dolayı huzur ve sükûnunu bozacak seviyede aramalarının önüne geçilmesi için Kabahatler Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi verdi.

CHP’li Başarır kanun teklifinin gerekçesinde, bankaların ve özel hukuk bürolarının yüzbinlerce borçlu vatandaşları makul seviyenin üzerinde arayıp huzurlarını kaçırarak psikolojilerini olumsuz yönde etkilemelerinin ve hatta doğrudan borçlulara ulaşamadıklarında yakınlarını arayarak borçluyu deşifre etmelerinin doğru olmadığını bu  belirtti. Başarır, “insanların borç yüzünden canlarına kastetmelerinde banka ve diğer alacaklı kuruluşlarının hiçbir katkısı yoktur demek yanlış olacaktır” dedi.

Başarır gerekçesinde şu ifadelere yer verdi:

2018 Yılında, 684.360 Kişi Kredi Kartı Borcunu Ödeyemediği İçin Yasal Takibe Alındı

Ülkemizde mevcut iktidar tarafından ekonominin iyi yönetilememesi sonucu halkımız geçimini zor sağlamakta ve bunun etkisiyle de sancılı günler geçirmektedir. Bu saptamanın doğruluğunu sadece halkın bankalara olan borcuna baktığımızda bile anlayabiliriz.

Bankalararası Kart Merkezi’nin verilerine ülkemizde, 2018 yılı 3. dönem verilerine göre 65.483.891 kredi kartı ve 140.076.710 adet banka kartı kullanılmaktadır.

Türkiye Bankalar Birliği'nin, Ekim 2018'de açıkladığı bireysel kredi kartı borcunu ödememiş gerçek kişi sayısı verilerine göre; 2018 yılının Ocak-Ekim (Ekim ayı dahil) dönemlerinde 684.360 kişi kredi kartı borcunu ödeyemediği için yasal takibe başlandı.

2017 yılında ise 12 aylık döneminde 762.060 kişi kredi kartı borcunu ödeyemediği için yasal takip başlatıldı.

Vatandaşın Bankalara 516.1 Milyar Borcu Var

Merkez Bankası'nın 2018 yılı ilk Finansal İstikrar Raporu'na göre, Hanehalkı borçlarının yüzde 89.8'i bankalara, kalanı ise finansman şirketleri, TOKİ ve varlık yönetim şirketlerine dağılmış durumda. Vatandaş, bankalara 516.1 milyar lira, finansman şirketlerine 17.3 milyar lira, TOKİ'ye ise 20.4 milyar lira borçlu. Ayrıca, bankalar kanuni takibe düşmüş geri ödenmesi zor kredileri, belli bir oranda indirim yaparak varlık yönetim şirketlerine satıyor. Kredi borcu olan kişi banka ile değil, o şirket ile muhatap oluyor. Varlık yönetim şirketlerine satılan borçların toplamı ise 2018 Mart ayında yüzde 24.1 artışla 20.8 milyar liraya ulaştı.

Bu karanlık Tablonun Oluşmasında Mevcut İktidarın Payı Büyük

Borç rakamlarının böylesine karanlık bir tabloya ulaşmasında en büyük pay sahibi kuşkusuz iktidarın gelişi güzel ekonomi politikası yürütmesinden kaynaklanıyor.

Vatandaşın bu borç yükünden kurtulması için acil önlem planları alınması kaçınılmazdır. “Dünyanın en büyük 12. ekonomisiyiz” ya da “ ekonomimiz coştu” gibi içi boş söylemlerle ekonominin düzelmesini beklemek hayalcilikten öte değildir.

Halkımızın büyük çoğunluğu borç içinde yüzmesinden dolayı sıkıntılar yaşarken, banka ya da diğer kuruluşların vatandaşları borçları nedeniyle rahatsızlık verecek düzeyde sık sık aramaları, insanların psikolojilerini olumsuz yönde etkilemektedir.

Hatta banka ve diğer alacaklı kuruluşlar, borcu olan kişiye ulaşamadıklarında yakınlarını arayarak borçlu olan kişiyi sormaları nedeniyle borçlular çevresine ve akrabalarına karşı zor durumda bırakılmakta ve küçük düşürülmektedir.

Banka ve Özel Hukuk Bürolarının Telefonla Vatandaşların Huzurunu Kaçırmasına Son Verilmeli

Ülkemizde borcunu ödeyemediği için intihar eden kişilerin sayıları hızla artmaktadır. Hemen hemen her gün borcundan dolayı intihar eden kişilerin haberleri gazete ve internet haber sitelerinde yerini almaktadır. İnsanların borç yüzünden canlarına kastetmelerinde banka ve diğer alacaklı kuruluşlarının hiçbir katkısı yoktur demek yanlış olacaktır.

Bu sebeplerden ötürü banka ya da diğer alacaklı kuruluşların, insanların huzur ve sükûnunu bozacak şekilde telefonla aramalarının ve mesaj göndermelerinin önüne geçilmesi gerekmektedir.