CHP'den kritik adayları belirlemek için önemli karar

CHP'de kritik yerlerdeki adaylarını anket yoluyla belirlemeye karar verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
CHP'den kritik adayları belirlemek için önemli karar

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) dün toplandı. Toplantıda kritik yerlerdeki belediye başkan adaylıklarının belirlenmesi bekleniyordu. Kılıçdaroğlu adayları belirlemek için Parti Meclisi'nden tam yetki almıştı. Ancak süreç uzadı ve MYK gündemine atamalar gelmedi. Adaylıklara dair kesin bir takvim de açıklanmadı. Uzama gerekçesi olarak bazı adaylar için tekrar yapılan anket çalışmalarının sonuçlanması ve örgüte tekrar görüş sorulması olarak belirtildi.

OYLAMAYA TAKILMIŞTI

Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre, belirlenmesi gereken yerler arasında İstanbul'da Maltepe ve Silivri, Muğla'da Bodrum, İzmir'de Bayraklı adayları bulunuyor. Daha önceki Parti Meclisi toplantısında gündeme gelen ancak oylamaya takılan seçim çevrelerinde son sözü Kılıçdaroğlu söylemiş olacak. Maltepe'de mevcut belediye başkanı Ali Kılıç'ın, Silivri'de Muharrem İnce'nin dünürü Özcan Işıklar'ın, Bodrum'da Mehmet Kocadon'un, Bayraklı'da Cevat Durak'ın aday gösterilmesi bekleniyor.

NAZLIAKA FORMÜLÜ

CHP'nin Ankara eski Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın ismi de Ankara Etimesgut adaylığı için gündeme geldi. Nazlıaka dün Genel Merkez'e giderek Kılıçdaroğlu ile bir görüşme yaptı. CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye adayı Mansur Yavaş da Nazlıaka'nın Etimesgut'a aday gösterilmesini istiyor. İYİ Parti Etimesgut için aday çıkarmamıştı. Etimesgut adayını belirlemek için yetki Kılıçdaroğlu'na verildi.

‘OYLARIMIZ BÖLÜNMEZ'

MYK sonrası açıklama yapan CHP Sözcüsü Faik Öztrak ise yerel seçim süreciyle ilgili konuştu. CHP'den aday gösterilmeyen bazı isimlerin DSP'ye geçmesiyle ilgili Öztrak, “Parti değiştirmek milletimizin teveccüh ettiği bir tavır değildir. Buna tevessül edenlerin partimizin oylarını böleceği kanaatinde değilim. Milletimiz; ‘bugün aday olmadı diye partisini değiştiren, yarın hizmette bize de sırtını çevirmez mi?' diye düşünecektir” dedi.