CHP'den Davutoğlu'na İdil Soruları

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İdil’de sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin planlanıp planlanmadığını sordu.Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
CHP'den Davutoğlu'na İdil Soruları

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İdil’de sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin planlanıp planlanmadığını sordu.

Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Şırnak’ın İdil İlçesinde görev yapan 1200 öğretmene Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İstanbul’da düzenlenecek olan seminere katılım çağrısı yapıldığı iddiası doğru mudur? Sömestr tatilinin bitiminden önce yapılan bu seminer çağrısının gerekçesi nedir?

Cizre ve Silopi ilçelerinde kamu görevlilerine ilçeyi terk etmeleri çağrılarının ardından sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir ve bu sokağa çıkma yasaklarından halen devam edenler bulunmaktadır. Aynı uygulamanın İdil İlçesi için planlandığı iddiası doğru mudur?

İdil İlçesinde görev yapan diğer kamu görevlileri için de benzer çağrılar yapılmış mıdır? Yapılmışsa, çağrı yapılan kamu görevlileri hangi kurumlarda görev yapmaktadır?

Şırnak’ın İdil İlçesinde eğitim ve sağlık hizmetleri düzgün bir şekilde yerine getirilmekte midir? Aksayan kamu hizmeti bulunmakta mıdır?

Aynı ilçede görev yapan kaç sağlık personeli bulunmaktadır? Hastaneler sağlık hizmetinin sağlanabilmesi için yeterli midir?

İdil İlçesinde eğitim gören toplam kaç öğrenci bulunmaktadır? Bu ilçede seminer sebebiyle eğitim hayatı aksayacak öğrencilerin derslerinden geri kalmaması için herhangi bir çalışma planlanmakta mıdır?

Bu ilçede sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi planlanmaktaysa, vatandaşların diğer ilçelerde olduğu üzere zarar görmemesi için herhangi bir önlem alınacak mıdır?”

ANKA