Bir Cıvata 3 Cana Mal Oldu!

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Süleyman Solmaz, dün Esenyurt’ta yaşanan asansör faciası ile ilgili olarak, “Bir civatanın kopması ve devreye girmesi gereken ani frenleme sisteminin devreye girmemesiyle asansör 24....

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Bir Cıvata 3 Cana Mal Oldu!

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Süleyman Solmaz, dün Esenyurt’ta yaşanan asansör faciası ile ilgili olarak, “Bir civatanın kopması ve devreye girmesi gereken ani frenleme sisteminin devreye girmemesiyle asansör 24. kattan zemine düşmüştür. Sebebi budur. Yani bu asansörler inşaat yeniden devreye girdiğinde denetimden geçseydi o malzeme yorulması ve krozyona uğrayan malzeme değişseydi biz bugün bu iş cinayetini konuşmuyor olacaktık. Bunun bedeli yaklaşık 50 bin lira" şeklinde konuştu.

“2015 YILI İŞ CİNAYETLERİNDE KAYBETTİĞİMİZ İNSAN SAYISI 1735"

Esenyurt, Hadımköy Hoşdere yolu üzerindeki 32 katlı konut inşaatında üç işçinin hayatını kaybettiği asansör faciasını, KESK DİSK ve TMMOB protesto etti. İnşaatın önünde toplanan grup, slogan attı.

Daha sonra grup adına TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz basın açıklaması yaptı. Solmaz basın açıklamasında, “Dün Bahçeşehir Fi Side adlı rezidans inşaatında bir yük asansörünün düşmesi sonucu 3 işçi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden işçi kardeşlerimiz Yasin Bakır, Şükrü Yaşar ve Osman Yardımcı’nın yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Ülkemizde her yıl asansör facialarında bir çok vatandaşımız hayatını kaybediyor, yaralanıyor. Her yıl bir çok iş kolunda binlerce iş kazası yaşanıyor. Yüzlerce emekçi hayatını kaybediyor, binlerce emekçi yaralanıyor.

"HER YIL 1500 EMEKÇİ HAYATINI KAYBEDİYOR, BİNLERCESİ SAKATLANIYOR."

Her yıl artan iş cinayetleri ülkemizde iş güvenliği ile ilgili düzenlemelerin ne kadar sorunlu olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Her yıl ortalama 1500 emekçi hayatını kaybederken, binlercesi iş göremez duruma gelecek şekilde sakatlanıyor.

2015 yılı iş cinayetlerinde kaybettiğimiz insan sayısı 1735, 365’e bölerseniz 5.7 kişi eder. Biz 2015 yılında her gün 5.7 insanımızı iş cinayetlerinde kaybettik. En baştan söyleyelim ölümlerin nedeni kentsel rant ve yoğun emek sömürüsü için işçilerin yaşamlarını gözden çıkaranlardır. İşçi sağlığı ve güvenliği alanında kalıcı kesin ve güvenceli önlemleri almayan siyasi iktidar ve onun çevresinde türeyen rantçı yandaş sermaye grupları her yıl binlerce insanımızın yaşamını yitirmesinin başlıca sorumlularıdır" dedi.

“KAYBETTİĞİMİZ ARKADAŞLARIMIZIN BEDELİ 50 BİN LİRADIR"

Solmaz, “Bizim teknik görevli arkadaşlarımız dün burada inceleme yaptılar. Buradaki asansör kazasının sebebi; bir cıvata parçasının kopmasıdır. Bu çok normal bir şey. Çünkü burada uzun süredir kullanılmamış ve korozyon sonucunda civatalar ömrünü tamamlamış. Bir civatanın kopması ve devreye girmesi gereken ani frenleme sistemin devreye girmemesiyle asansör 24. kattan zemine düşmüştür. Sebebi budur. Yani bu asansörler inşaat yeniden devreye girdiğinde denetimden geçseydi o malzeme yorulması ve korozyona uğrayan malzeme değişseydi biz bugün bu iş cinayetini konuşmuyor olacaktık. Bunun bedeli yaklaşık 50 bin lira. Asansör üretici firmasının inşaat firmasından talep ettiği teklif budur. İnşaat firması bu teklifi pahalı bulmuş bununla ilgili bir işlem yapmayıp çalışmaya devam etmiştir. Kaybettiğimiz arkadaşlarımızın bedeli 50 bin liradır" dedi.

Asansör faciasında ölen işçileri cenazeleri Ağrı'ya gönderildi

ESENYURT'ta inşaatta yaşanan asansör faciasında hayatını kaybeden işçileri cenazeleri Adli Tıp Morgu'ndan alınarak defnedilmek üzere memleketi Ağrı'ya gönderildi. Ölen işçilerden Yasin Bakır'ın ağabeyi Adem Bakır, kaza nedeniyle şirket yetkililerini suçladı.

Esenyurt'ta bir inşaatta yük asansörünün beton zemine çakılması sonucu inşaat işçileri Osman Yardımcı (17, Yasin Bakır (19) ve Şükrü Yaşar (21) hayatını kaybetmişti. Ölen işçilerin cenazeleri Adli Tıp Kurumu'ndan alınarak Çekmeköy'deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu Yakası 3. Bölge Mezarlıklar Müdürlüğü'ne ait gasilhaneye getirildi. Yasin Bakır'ın ağabeyi Adem Bakır, kaza nedeniyle şirket yetkililerini suçladı. Kazaya neden olan asansörün bakımının yapılmadığını ileri süren Adem Bakır, “Asansörün bakımı yapılmıyordu. Her yeri paslanmıştı. Ama kimse dinlemedi. Bizi sürekli 'Tamam onaracağız. Sıkıntı yok' diyerek oyaladılar“ dedi.

Aynı yerde çalıştığı belirten bir işçi ise, "İş güvenliğimiz azdı. Asansörler bozuluyordu, yapıyorlardı sonra bir daha bozuluyordu. Bakımı yapılmıyordu. Daha önce de kazalar oluyordu. Bazı yerlerde el ele tutarak bir taraftan bir tarafa geçiyorduk. Can güvenliğimiz yoktu" diye konuştu.

Cenazeler gasilhanedeki işlemlerin tamamlanmasının ardından bir otobüsün bagajına alındı. Yanyana dizilen 3 tabut yürekleri dağladı. Cenazeler memleketleri Ağrı'nın Diyadin ilçesine gönderildi. Yasin Bakır ile Osman Yardımcı Kotancı Köyü'nde, Şükrü Yaşar'ın ise Bulgurlu Köyü'nde toprağa verilecek.

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.