Beşiktaş'ta işlettiği kafenin patronuydu şimdi simit satıyor

Pandemide en ağır faturayı esnaf ödedi. Yüz binlerce işletme iflas etti, hayatlar değişti. Esnaf Remzi Demir'in hikayesi o değişen hayatlardan sadece birisi. Pandemi öncesi Beşiktaş'ta kafe işleten demir, o dönem yaşadığı sıkıntıları Halk TV'ye anlatmıştı. Remzi Demir şimdi Beşiktaş Meydanı'nda simitçilik yapıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Ocak 2022 20:03

Muhabir: Dilan Alp Kameraman: Murat Erkmen

Kendi işinin patronuydu. Yanında 30 kişi çalıştırdığı dönemler oldu.
"Bende fırın vardı, kahvaltı salonum vardı, ondan sonra fırını kapattım kafeye çevirdim pandemide hepsini kaybettim" diyerek anlattı yaşadıklarını, 56 yaşındaki esnaf Remzi Demir.

Pandemiye birlikte hayatı değişen yüz binlerce esnaftan biri… 6 ay öncesine kadar Beşiktaş'ta işlettiği kafenin patronuydu. o dönem yaşadığı sıkıntıları halk TV'ye anlatmıştı.
Ocak 2021'de 150 bin lira kirası birikmişti. Mal sahibi ya boşalt ya da paramı ver diyordu.
Remzi Demir, "Bizim dayanacak gücümüz kalmadı artık" diyerek anlatmıştı o günlerin zorluğunu… sahibi olduğu kafenin önünde.

Haziran ayındaki açılmadan sonra hayat kademeli olarak normale dönse de o sürede kira borcu katlandı 250 bin lira oldu.

Faturalar da katlandı. Ancak 3 ay dayanabildi Remzi Demir. Mal sahibi geriye dönük kira borçlarını isteyince dayanamadı, önünü göremez hale geldi. 15 yıllık işletmecilik döneminin ardından baba mesleği olan simitçiliğe geri döndü.

Geçen yıl kapalı dükkanının önünde bekleyen Remzi Demir emekli olmaya çalışıyordu, borçları izin vermemişti. Geçen sürede emekli olabildi. Ancak kafeyi devretmesi borçlarını kapatmaya yetmedi.

Pandemiyle geçen 1 yılın ardından geriye 2 bin 850 liralık emekli maaşı, simit arabası ve kafe döneminden kalan yaklaşık 600 bin liralık borcu kaldı. Borçlarını yapılandırdı fakat hepsini ödemeye gücü yetmiyor.

56 yaşında 2 çocuk babası esnaf, 2 torununa da bakıyor. Pandemi döneminin ardından şimdi de zamlarla mücadele ediyor; Her şeye rağmen ayaktayım diyerek.