Batman'da Olaylı Yürüyüş

BATMAN'da, Abdullah Öcalan'ın yakalanarak Türkiye'ye getiriliş yıldönümü nedeniyle düzenlenen protesto gösterilerine polis müdahale etti. Gösterilerde, HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan'a plastik mermi isabet ettiği iddia...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Batman'da Olaylı Yürüyüş

BATMAN'da, Abdullah Öcalan'ın yakalanarak Türkiye'ye getiriliş yıldönümü nedeniyle düzenlenen protesto gösterilerine polis müdahale etti. Gösterilerde, HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan'a plastik mermi isabet ettiği iddia edildi.

Öcalan'ın 15 Şubat 1999 yılında Kenya'dan yakalanıp, Türkiye'ye getirilişinin 17'nci yıldönümü nedeniyle Batman'da DBP ve HDP öncülüğünde protesto gösterileri düzenlendi. Aralarında HDP Batman Milletvekilleri Mehmet Ali Aslan ve Ayşe Acar Başaran'ın da bulunduğu grup, Turgut Özal Bulvarı'ndan, HDP İl Başkanlığı'na yürümek istedi. Ancak polis buna izin vermeyince olaylar çıktı. HDP Aslan ve Başaran, kalabalığa gerçek mermilerle ateş edildiğini öne sürerek, polisin müdahalesine tepki gösterdi.

Müdahale sırasında yüzünün şiştiğini ve plastik merminin boğazına isabet ettiğini belirten HDP'li Aslan, şu iddialarda bulundu:

"Batman polisinin yaptığı adeta barbarlıktır. Vahşi bir müdahaledir. Karşıdan karşıya geçmenin kime zararı olabilir ki? Hangi kanundan söz ediyorsunuz. Bakın kitleye yapılan müdahale sırasında MKE'nin boş kovan mermileri de var. Plastik mermi ve gaz fişikleriyle kafam ve yüzüm yara-bere içinde kaldı. Hastaneden rapor alacağım."

HDP Milletvekili Başaran ise elindeki boş kovan mermisini gazetecilere göstererek: "Bakın gerçek mermiler nasıl kullanılmış. Şayet seçilmişlere bir zarar gelirse Batman Valisi ile Emniyet Müdürü sorumludur. Tahir Elçi'ye yapılmak istenen şimdi seçilmişlere yapılmak isteniyor. Bu mu insanlık? Bize müdahaleyle vatan mı kurtuldu.ö Öte yandan görevden uzaklaştırılan Belediye Eşbaşkanı Sabri Özdemir, orantısız müdahaleyle karşılaşan halkın uğradığı müdahalenin düşündürücü olduğunu ifade ederek: “Böyle devam ederse halklar arasında kopuş da başlar. Ama bir gün biz buraya barışı da tesis edeceğiz" dedi.

Müdahale sonrasında polisin, 10 kişiyi gözaltına aldığı belirtildi.