Başbakan'a İşsizlik Haritasını Sordu

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan’a Türkiye’nin işsizlik haritasını sordu.Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:“Ekonominin...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Başbakan'a İşsizlik Haritasını Sordu

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan’a Türkiye’nin işsizlik haritasını sordu.

Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Ekonominin yolunda gittiği söylenirken işsizlik oranı ve tüketici fiyat endeksine göre hazırlanan 2016 Sefalet Endeksi'nde Türkiye’nin 8. sırada yer alması nasıl gerekçelendirilmektedir?

2016 yılı Ocak ayı itibariyle Türkiye’de işsiz sayısı toplam kaçtır?

İşsiz nüfusunun toplam nüfusa oranı nedir? Ocak ayı itibariyle tüketici fiyat endeksinin geçtiğimiz yılın aynı ayına göre oranı nedir? Bu fark nasıl gerekçelendirilmektedir?

TÜİK tarafından hazırlanan sefalet endeksi bulunmakta mıdır? Bu konuda TÜİK tarafından çalışma yapılması planlanmakta mıdır?

İşsizlik oranı en yüksek ilimiz hangisidir? Bu ilde istihdamın artırılması için herhangi bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?

2016 Ocak ayı üretici ve tüketici fiyat endeksleri ile 2015 Ocak ayı üretici ve tüketici fiyat endeksleri arasındaki fark ne kadardır? Bu fark enflasyondan fazla mıdır?

Ocak 2016 itibariyle üniversiteli işsiz sayısı kaçtır? 25 yaş altı işsiz sayısı kaçtır? Bunların kaçı evlidir?”

ANKA