Halk TV Canlı Yayın
Barış Pınarı Harekâtı'na siyasilerden ilk tepkiler
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Barış Pınarı adıyla başlattığı harekât, Türkiye'nin Suriye'ye sınır Ceylanpınar bölgesinin karşısındaki Resulayn'da belirlenen hedeflere havadan başlatıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Barış Pınarı adıyla başlattığı harekât, Türkiye'nin Suriye'ye sınır Ceylanpınar bölgesinin karşısındaki Resulayn'da belirlenen hedeflere havadan başlatıldı. Hava harekâtının ardından hedeflere sınırdaki obüs topları ile atış yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan harekâtı Twitter hesabından duyurdu. Erdoğan’ın açıklamasının ardından çok sayıda milletvekili ve bakandan da operasyona ilişkin mesajlar paylaştı.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Fırat’ın doğusuna başlatılan Barış Pınarı Harekatı ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Bahçeliaçıklamasında, “Türk milleti haklı, meşru ve tarihi nitelikli yüksek mücadele sürecini sağlam bir inançla, tavizsiz bir iradeyle başlatmış, Suriye’nin kuzeyine beklenen ilk hamleyi yapmıştır. Güney sınırlarımız boyunca açılmak istenen terör koridorunun, kurulmak istenen terör devletinin imha edilmesi maksadıyla kararlı siyaset ve kahramanca ruh devreye girmiştir” dedi.

“Türk Silahlı Kuvvetleri ile Suriye Milli Ordusu eşgüdüm ve işbirliği halinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerinin kökünü kazımak hedefiyle muazzam bir harekatın içindedir” diyen Bahçeli, şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye Cumhuriyeti, saat 16.00 itibarıyla başlayan Barış Pınarı Harekatı'yla bekasını ve milli varlığını çok ciddi şekilde tehdit eden hain ve bölücü örgütleri yuvalandığı ve saklandığı coğrafi alanlarda etkisiz hale getirmek için kutlu bir sefere çıkmıştır. Milliyetçi Hareket Partisi, Barış Pınarı Harekatı’nın yürekten ve tam bir destekle arkasında ve yanındadır. Terör örgütlerinin belinin kırılması, Türkiye’yi kuşatma ve kundaklama niyetine haiz mihrakların oyunlarının bozulması artık kaçınılmaz bir mecburiyettir. Türk milleti ihmal ve inkarı mümkün olmayan büyük bir varoluş mücadelesinin tam ortasındadır. Uluslararası hukuk ve meşruiyet ölçülerine harfiyen uygun olan Barış Pınar Harekatı’yla Suriye’nin kuzeyinde ülkemizin kara sınırlarına paralel olacak şekilde hem güvenli bölge tesis edilecek hem de bölgeye huzur, sükunet ve istikrar yerleşmiş olacaktır. Türk milleti terörle yaşamaya alışmayacak, bu zillete asla tahammül etmeyecektir.”

Siyasilerin sosyal medyadan paylaştıkları mesajlar şöyle: