Ban Ki-moon'dan İsrail'e Çağrı

Ban Ki-moon, İsrail'i işgal ettiği topraklardan bir an önce çıkmaya çağırdı.BİRLEŞMİŞ Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İsrail'in uluslararası hukuka ve BM anlaşmalarına karşı gelerek, Filistin topraklarını işgal...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Ban Ki-moon'dan İsrail'e Çağrı

Ban Ki-moon, İsrail'i işgal ettiği topraklardan bir an önce çıkmaya çağırdı.

BİRLEŞMİŞ Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İsrail'in uluslararası hukuka ve BM anlaşmalarına karşı gelerek, Filistin topraklarını işgal ettiğini söyledi. 'Filistin Halkının Devredilemez Hakları' konulu toplantıda katılımcılara seslenen Ban Ki-moon, "İsrail'in yerleşim politikası uluslararası hukuka göre yasa dışı ve iki devletli çözümü yok etme tehdidi taşıyor" diye konuştu.

BM Güvenlik Konseyi'nde dün yaptığı konuşmada, BM'nin diplomatik geleneklerine göre alışılandan sert bir dille İsrail'i eleştiren Ban Ki-moon, bugün de İsrail'i işgal ettiği topraklardan bir an önce çıkmaya çağırdı. Genel Sekreter ayrıca İsrail'e, Filistinlilerin yaşamlarını iyileştirmek, Filistin kurumlarını güçlendirmek Filistinliler adına istikrar ve güvenliği artırmak için önceki anlaşmalara tutarlı eylemde bulunması çağrısı yaptı.

Filistin Otoritesi altında Gazze ve Batı Şeria'yı yeniden birleştirme gereğinin altını çizen Ban Ki-moon, Filistin'den de kışkırtmaya karşı durmasını ve yöntem geliştirmesini istedi. Ban Ki-moon, "Açık olalım. Hiçbir şey terör için gerekçe gösterilemez. Hiçbir şey masum insanların hedef alınmasını haklı kılmaz. Bu şiddete bir son verildiğini görmek istiyoruz" diye konuştu. Genel Sekreter, Filistinlilerin gerçek ulusal uzlaşma sağlama, egemen, birleşik ve bağımsız Filistin devleti hayali görmesi konusunda liderlerine inançlarını kaybediyor olduklarına da dikkat çekti ve "Filistin halkı yarım yüz yıldır işgal altında yaşamakta. Bu durumu kınayan ifadeleri yarım yüz yıldır duymaktayız. O zaman ki çocuklar artık dede-nine olma çağına geldi. Ama hayat değişmedi" diye konuştu.

Ban Ki-moon, ayrıca tarafların müzakerelere geri dönmeleri koşullarını yaratmak için Birleşmiş Milletler kararlılığını yineledi.

Filistin halkının devredilemez haklarının kullanılmasına ilişkin komite, (CEİRPP), Filistin halkının vazgeçilmez haklarının gerçekleşmesini desteklemek , iki devletli çözümün için barış sürecini desteklemek amacıyla, BM Genel Kurulu tarafından görevlendirilmiş komite olarak işlev görüyor. Komite 1967 öncesi sınırlara geri dönülmesini de istiyor.