Bakan Selçuk coronavirüs ile mücadele kapsamında önlemleri açıkladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk coronavirüs ile mücadele kapsamında tedbirlerini açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Mart 2020 09:49
Bakan Selçuk coronavirüs ile mücadele kapsamında önlemleri açıkladı

Bakan Selçuk, Sosyal Güvenlik Kurumu tedbirleri kapsamında, “Kronik hastalarımızın 1 Mart ve sonrasında süresi dolan sağlık raporları ve reçeteleri ikinci bir duyuruya kadar  geçerli olacak." dedi.

Yeniden reçete düzenlemelerine gerek kalmayacak 

Kronik hastalığı nedeniyle sağlık raporuna dayalı olarak ilaç ve tıbbi malzeme alan hastaların yeniden reçete düzenletmelerine de gerek kalmayacak.

Böylelikle kronik hastaların ve yüksek risk grubunda bulunanların reçete yazdırmak için sağlık hizmeti sunucularına başvurma zorunluluğu olmayacağına işaret eden Bakan Selçuk, bu sürede ilaç ve tıbbi malzemelerin bedelinin de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılayacaklarını belirtti.

Tek hekim tarafından rapor verme süresi 14 güne çıkarıldı 

Vatandaşları, Sağlık Bakanlığı’nın xoronavirüs riskine karşı önerilen 14 kurala hassasiyetle uyması konusunda uyaran Bakan Selçuk, 14 gün karantina süresini anımsatarak, “Yurtdışından gelen vatandaşlara, Z03.8 ve Z03.9 tanıları halinde tek hekim tarafından 14 güne kadar istirahat / iş göremezlik raporu verilebilecek ve iş göremezlik ödeneği SGK tarafından karşılanacak.” ifadelerini kullandı.

Böylelikle tek hekim tarafından tek seferde 10 gün verilebilen rapor süresi 14’e yükselmiş oldu.