Bakan Koca, ırkçı ve mezhepçi müdürün sözleşmesinin askıya alındığını açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kürt ve Alevi yurttaşlara sosyal medya hesabı üzerinden ırkçı ve cinsiyetçi paylaşımlarda bulunan İstanbul Beyoğlu İlçe Sağlık Müdürü Adil Yetiş Sarıhasanoğlu’nun sözleşmesinin askıya alındığı açıkladı. Sarıhasanoğlu hakkında şu ana kadar adli soruşturma açılıp açılmadığı ise bilinmiyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Temmuz 2021 13:34
Bakan Koca, ırkçı ve mezhepçi müdürün sözleşmesinin askıya alındığını açıkladı

Adil Sarıhasanoğlu adına açılmış Twitter hesabından, 2013 ve 2014 yıllarında “Her Türk asker doğar da her Kürt ne doğar” ve “Olsa da bir Alevi kızı sevsek. Esmerinden taş gibi. Fantezimi hayata geçirecek yok mu bir kısrak” paylaşımları yapılmıştı. İstanbul Beyoğlu İlçe Sağlık Müdürü Adil Yetiş Sarıhasanoğlu’na ait olduğu öne sürülen hesaptan yapılan ırkçı ve cinsiyetçi paylamışlar, kamuoyunda büyük tepkiyle karşılanmıştı.

7eb0531d-01f8-4a27-913b-bcecbe96a7ac-w.jpg

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde; Sarıhasanoğlu hakkında adli ve idari soruşturma açılıp açılmadığını, görevden uzaklaştırılıp uzaklaştırılmadığını sormuştu.

33.jpg

Koca, soru önergesine verdiği yanıtta konuyla ilgili soruşturma sürecinin devam ettiğini ve Sarıhasanoğlu’nun sözleşmesinin askıya alındığını bildirdi. Koca, “Soru önergenizde yer alan hususlarla ilgili Bakanlığımız müfettişince yürütülen disiplin soruşturma süreci halen devam etmektedir. Ayrıca adı geçen kişinin sözleşmesi, soruşturma süresince askıya alınmıştır” dedi.

b1286601-071a-47fe-bf17-84bad000c528-w.jpeg

İstanbul Tabip Odası soruşturma başlatmıştı 

İstanbul Tabip Odası Dr. Sarıhasanoğlu hakkında soruşturma başlattığını duyururken, İl Sağlık Müdürlüğü de "iftira" olarak nitelendirdiği paylaşımları yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıklamıştı. Sarıhasanoğlu hakkında, adli bir soruşturma açılıp açılmadığı ise bilinmiyor, bu konuyla ilgili şu ana kadar bir açıklama yapılmadı. 

 

34d82dfa-0d37-4fb2-ab4a-af4d9f510910-w.jpg