Aylan Bebek ve Mülteci Çocuklar İçin Beste

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümü Öğrencisi 18 yaşındaki Güneş Yakartepe, ailesiyle birlikte çıktığı umuda yolculukta yaşamını yitiren iki yaşındaki Aylan Kurdi ve diğer çocuklar...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Aylan Bebek ve Mülteci Çocuklar İçin Beste

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümü Öğrencisi 18 yaşındaki Güneş Yakartepe, ailesiyle birlikte çıktığı umuda yolculukta yaşamını yitiren iki yaşındaki Aylan Kurdi ve diğer çocuklar için şarkı besteledi. Aylan'ın Çığlığı bestesi, dinleyenleri duygulandırdı.

İTÜ Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümü Öğrencisi Güneş Yakartepe, geçen yıl 2 Eylül'de minik bedeni Bodrum'da kıyıya vuran Aylan Kurdi için 'Aylan'ın Çığlığı' adıyla şarkı besteledi. Olaydan ve fotoğraftan etkilenerek karar aldığını söyleyen Yakartepe, söz ve müziği kendisine ait olan eserde Aylan'ın hissettirdiklerini yorumladığını ifade etti. 9 yaşında müzik eğitimine başlayan, 11 yaşından beri piyona çalan Yakartepe, eserin 15 günde tamamlandığını belirtti. Yakartepe'nin piyona başına geçerken; Şan Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Burcu Vatansever solist olarak kayıtta yer aldı. Eserde, dalga sesleri dikkat çekti.

Güneş Yakartepe sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki hesabından besteyi şu notla paylaştı:

"Yazın bizler otellerde yaz tatili yaparken, onlar yeni bir hayat kurma mücadelesi veriyorlardı. Biz otelde havuz, animasyon, yemek keyif içindeyken onlar sokaktaydılar, vatansızdılar, umutla yaşamlarında savaşın olmadığı bir vatan arıyorlardı. Yalnızca bir haftada 60 mültecinin denizde parçalanan botlarda yaşamını kaybettiğine tanık olduk. Aylan bu kayıpların bir sembolü oldu. 2015 Yılının fotoğrafı Aylan'dı, ben de hissettiklerimi besteme ve sözlere aktardım."

-KUTU-

ESERİN SÖZLERİ

Bir umutla çıktım bu yolculuğa

Simsiyah gecede vatansız çocuğum

İçimde korkular, umudum nerede

Nerede insanlık, gelecek nerede

Çırpındım dalgalarda umutla

Tutunamadım hayata, vurdum kıyıya

Çırpındım dalgalarda umutla

Tutunamadım hayata, vurdum kıyıya

En sonunda bitti benim savaşım

Yenildim hayata amansız dünyada

Bedenim armağan tüm insanlığa

Bitmesin hayatlar sönmesin umutlar

Bedenim armağan tüm insanlığa

Ölmesin Aylan'lar dinsin bütün çığlıklar