'Asansör Faciası'nda Ölen 3 İşçi Toprağa Verildi

İSTANBUL Esenyurt'ta inşaat asansörünün 24'üncü katta devrilmesi sonucu hayatını kaybeden 3 işçi, bugün memleketleri Ağrı'nın Diyadin ilçesinde gözyaşları arasında toprağa verildi.Geçtiğimiz Pazartesi günü meydana gelen...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
'Asansör Faciası'nda Ölen 3 İşçi Toprağa Verildi

İSTANBUL Esenyurt'ta inşaat asansörünün 24'üncü katta devrilmesi sonucu hayatını kaybeden 3 işçi, bugün memleketleri Ağrı'nın Diyadin ilçesinde gözyaşları arasında toprağa verildi.

Geçtiğimiz Pazartesi günü meydana gelen kazada hayatını kaybeden 3 arkadaşın cenazesi bugün otobüsle Diyadin'e getirildi. Yasin Bakır (19) ve Osman Yardımcı'nın (17) cenazaleri İsa Ağa Mahallesi'ne, Şükrü Yaşar'ın (18) cenazesi ise Fatih mahallesindeki evlerine götürülerek helallik alındı. Cenazelerin getirilişi esnasında ölenlerin yakınları sinir krizi geçirdi. Omuzlarda taşınan 3 arkadaşin cenazesi, kılınan cenaze namazının ardından Diyadin ilçe mezarlığında yan yana kazılan mezarlara defnedildi.

LİSELİ ŞÜKRÜ, TATİLDE YGS KİTABI ALABİLMEK İÇİN ÇALIŞMAYA GİTTİ

Yaşamını yitirinlerden Şükrü Yaşar'ın lise son sınıf öğrencisi olduğu, YGS sınavına kayıt yaptırdığı ve yaklaşık 1.5 ay sonra yapılacak olan sınavlara hazırlandığı belirtildi. Yaşar'ın ölümünden 3 gün önce tatilini çalışarak geçirmek ve sınav kaynak kitap alabilmek için İstanbul'a çalışmaya gittiği açıklandı. Yasin Bakır'ın da nişan yapabilmek için İstanbul'a gittiği öğrenildi. Yasin Bakır'ın amcasının oğlu Erdal Bakır olayda ihmal olduğunu öne sürerek, suçluların bulunmasını istedi. Bakır, "Sonu olmayan hep aynı filimle karşı karşıyayız. Bugün yine 3 fidanımızı toprağa verdik. Bir tanesi benim amcamın oğlu. Genede hiç fark etmez hepsi bizim insanımızdır yeter artık gençlerimiz ölmesin. Ciddi anlamda bir ihmal var diyorlar ki 'Aşırı yük yüklenmiş' zaten yeterince güvenlik önlemi alınsaydı fazla yük yüklendiğinde alarm çalar ve asansör çalışmazdı. Ölenlerin senaryoları da hep aynı biri nişanlanmak için biri eğitim için diğeri de ailesine katkıda bulunmak için gitmiş. Batı'da baktığın zaman çocuklar 15 tatilde başka ülkelere gezmeye giderken bizimkiler 1800 kilometrelik yolu aşıp kitap alabilmek için ta İstanbul'a gidiyor" dedi

Birlikte çalışmaya giden ve olay anında orada olan görgü tanığı Cüneyt Bakır ise şunları söyledi:

"Bende orada çalışıyordum. Defalarca yetkililere, 'asansörlere bakın, asansörler sıkıntılı' diye ulardık. Şimdi diyorlar ki, 'aşırı yük yüklenmiş' önceden de bu asansör düşmüştü. Asansörler hiç bakım olmadan çalıştırıldı. Biz de ekmek parası için çalışıyorduk. Arkadaşlarımızın öldüğü gün de bırakmadılar yanlarına gidelim."