Armağan Çağlayan: Sete gitmeme hakkınız var

TV yapımcısı ve avukat Armağan Çağlayan, oyunculara seslendi ve sete gitmeme hakları olduğunu söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Mart 2020 15:58
Armağan Çağlayan: Sete gitmeme hakkınız var

Oyuncular ve dizi, film çalışanları sosyal medyada setlerin durdurulması yönünde kampanya başlattı. Oyuncular Sendikası’nın da destek verdiği kampanyada “Çok geç olmadan setler durdurulsun” talebinde bulunuluyor.

TV yapımcısı olan, bir dönemler avukatlık da yapan Armağan Çağlayan, Twitter’dan oyunculara seslendi ve şöyle dedi:

“Oyuncular setler ertelenmedi diye ses yükseltiyorlar. Dönüp sözleşmelerine bir baksınlar. Mutlaka ‘mücbir sebep’ maddesi vardır. O madde varsa eğer, zaten sete gitmeme hakları var. Kaldı ki eğer sette virüs kaparlarsa, tazminat davası açma hakları da saklı.”

Ne olmuştu?

Tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs Türkiye'de 47 kişide tespit edilmişti. Kalabalık çalışma ortamı nedeniyle yüksek risk altında bulunan dizi ve film sektörü çalışanları setlere 2 hafta ara verilmesi için harekete geçmişti. On iki sendika ve dernek, yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle setlere en az 2 hafta ara verilmesini talep etmişti.

Sendika ve derneklerin imzacısı olduğu açıklamada, "Geç kaldık' dememek için tüm yetkililere sektör bileşenleri olarak çağrımızdır" denilmişti.

Çağrının ardından Limon Yapım 17 Mart'tan itibaren 'Savaşçı' ile 'Bir Annenin Gühanı' dizi çekimlerine ara verdiklerini açıklamıştı.

Karga Seven Yapım’da ‘Hekimoğlu’nun çekimlerine ara verildiğini açıklamıştı.