ALİM, 'Yurt yok' diyor, peki 39 öğrenciyi ne yapacağız?

Antalya'da üniversite öğrencisinin kafasının kesilerek öldürülmesiyle gündeme gelen kaçak tarikat yurdunun bağlı olduğu Antalya İlim ve Kültür Derneği'nden açıklama geldi. 39 öğrenciden her ay alınan 500 liraya rağmen 'yurt hizmeti vermiyoruz' diyen dernek, vahşi cinayetin ardından öğrencilerin KYK yurtlarına terleştirilmesi konusunda ise sessizliğini korudu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Aralık 2021 17:42

Antalya'da Antalya İlim ve Kültür Derneği isimli tarikata ait olduğu belirtilen kaçak yurtta aşçı olarak çalışan 38 yaşındaki İhsan Güney, yemekhanede üniversite öğrencisi Mehmet Sami Tuğrul'un (18) başını satırla kesip, göğsünün üzerine koydu ve 'Deccal'i vurdum' diye bağırdı. Antalya 6. Sulh Ceza Hakimliği, cinayete ilişkin yayın yasağı alırken, dosyaya gizlilik kararı getirildi.

Yurt boşaltıldı, dernek açıklama yaptı

İki kamu görevlisinin, polis başmüfettişine ait binada işlettiği kaçak yurttaki cinayetin ardından öğrenciler KYK yurtlarına yerleştirildi. Olayı gören çocuk, hızlıca ailesinin yanına memleketine gönderildi. Yurt binasının boşaltılmasının ardından ise kaçak yurdun bağlı olduğu Antalya İlim ve Kültür Derneği bir açıklama yaptı. Açıklamada, binada yurt hizmeti verilmediği iddia edildi.

39 öğrenciden aylık 500 TL alınıyor

Açıklamada, "Dernek merkezimizin bulunduğu bina herhangi bir cemaat ya da tarikat yurdu değildir. Dernek merkezimizin olduğu binada mevcut durumda derneğimiz dışında 1 adet işyeri ve üniversite öğrencileri tarafından kiralanmış daireler bulunmaktadır" denildi. Ancak, her ay öğrencilerden alınan 500 TL'nin ne için alındığına açıklık getirilmedi.

Kaçak yurtta kalan öğrenciler de binayı yurt olarak kullandıklarını ve her ay para ödediklerini söyledi. KYK’ye verilen bilgiye göre 39 öğrenci kaldığı kaçak yurtta, dün akşam Gençlik ve Spor Müdürlüğü yöneticileri inceleme yaptı.

Birinci sınıf emniyet müdürüne ait olan yurt binasına girmek istediğimizde görevliler ise “Burası bizim, giremezsiniz” diyerek binaya girişe izin verilmedi.

İki kamu görevlisi kaçak yurt işletiyor

Antalya İlim ve Kültür Derneği ve derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Barış Kaplan Giyaseddin Keyhüsrev Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde müdür yardımcısı olarak görev yapıyor.

Anaokulunu mescide çevirmişti

Kaplan, daha önce Kepez Ortaokulu’nda müdür olarak çalışan Barış Kaplan anaokulu sınıfını mescide dönüştürmüş ve koridoru yeşile boyamıştı.

Derneğin yönetim kurulu üyesi Mustafa Sami Mencet ise Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde görevli.

Yurt binasında, cinayetin işlendiği güne kadar her dairede 7-8 öğrencinin kalıyordu.