AKPM'den Türkiye'ye Flaş Ziyaret

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri’nin Mart başında Türkiye’ye ziyarette bulunacağını söyledi.Çakırözer, Türkiye küçük Millet Meclisleri (TkMM) koordinatörlerinden Oya Özden...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
AKPM'den Türkiye'ye Flaş Ziyaret

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri’nin Mart başında Türkiye’ye ziyarette bulunacağını söyledi.

Çakırözer, Türkiye küçük Millet Meclisleri (TkMM) koordinatörlerinden Oya Özden ile birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Avrupa Konseyi’nin Parlamenterler Meclisi toplantısı için geçen hafta Strazburg’da olduğunu ifade eden Çakırözer, “Strazburg ve Brüksel’deki görüşmelerimizden edindiğim izlenim, ülkemizde ifade ve basın özgürlüğüne yönelik giderek artan baskılardan mensubu olduğumuz Avrupa ailesinin de son derece kaygı duymakta olduğudur” dedi.

Avrupa kurumlarının önümüzdeki günlerde basın ve ifade özgürlüğü konusunda kimi tek taraflı kimi de hükümet ile birlikte bazı adımlar atma hazırlığında olduklarını gözlemlediklerine dikkat çeken Çakırözer, “Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Muiznieks Mart başında Türkiye’ye ziyarette bulunacak. Can Dündar ve Erdem Gül’ün durumlarının kendisi için öncelik olduğunu açıkça belirtti” dedi.

Önümüzdeki günlerde Türkiye’de, savcılar ve yargıçların ifade özgürlüğüne ilişkin kararlarının evrensel standartlara ne ölçüde uyduğunun tartışılacağı bir konferans planlandığını ifade eden Çakırözer şöyle dedi:

“Avrupa Konseyi hukuki konularda görüş aldığı Venedik Komisyonundan da Türkiye’de geçmiş dönemlere göre inanılmaz bir biçimde artan cumhurbaşkanına hakaret davaları konusunda bir hukuki rapor hazırlaması talebinde bulunmuş. Bu raporun da Mart ayında açıklanması bekleniyor.”