AKP'li Vekiller de 'Operasyonlar Bitsin' Dedi

AKP'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi milletvekillerinden Davutoğlu'na: "Operasyonlar bir an önce tamamlansın."Başbakan Ahmet Davutoğlu, terörle mücadele eylem planını cuma günü Mardin’de açıklamadan önce başlattığı...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
AKP'li Vekiller de 'Operasyonlar Bitsin' Dedi

AKP'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi milletvekillerinden Davutoğlu'na: "Operasyonlar bir an önce tamamlansın."

Başbakan Ahmet Davutoğlu, terörle mücadele eylem planını cuma günü Mardin’de açıklamadan önce başlattığı istişare turunu dün partisinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi milletvekilleriyle görüşerek sürdürdü.

Toplantıda özellikle uzun süreli sokağa çıkma yasaklarının yaşandığı ve operasyonların sürdüğü illerin milletvekilleri başta olmak üzere söz alan vekillerin büyük bölümü, “yurtiçi ve yurtdışı kamuoyuna anlatmakta zorlanacağız” diyerek operasyonların artık bir an önce tamamlanması gerektiği görüşünü dile getirdi. Davutoğlu ise terörle mücadelenin tavizsiz süreceğini vurguladı.

Ak Parti Genel Merkezi’ndeki toplantıya; Başbakan yardımcıları Numan Kurtulmuş, Lütfi Elvan ve Mehmet Şimşek, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanı sıra 80 civarında milletvekili katıldı.

‘Anlatmakta zorlanırız’

Ak Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre yaklaşık 4 saat süren toplantıda, Davutoğlu ve Ala’nın açıklamalarının ardından milletvekillerine söz verildi. En uzun soluklu konuşmayı Diyarbakır Milletvekili galip ensarioğlu’nun yaptığı belirtilen toplantıda bazı milletvekilleri uzun süreli sokağa çıkma yasaklarının halkı mağdur ettiğini, operasyonlara ilişkin kamuoyunun yeterince bilgilendirilmemesi ve “şeffaflık” konusunda yeterince hassas davranılmamasının farklı algı ve dezanformasyonlara yol açtığını, ambulans olayı başta olmak üzere yetkili isimlerce yapılan bazı çelişen açıklamaların kafaları karıştırdığı yönünde değerlendirmelerde bulundular. Vekiller, operasyonların bir an önce sonuçlandırılmasını talep ederek, “Aksi takdirde hem iç hem de dış kamuoyuna yaşananları anlatmakta zorlanırız” kaygısını dile getirdi.

Davutoğlu ise vatandaşın can güvenliği, kamu düzeni ve ülkenin huzuru için terörle mücadelenin tavizsiz süreceğini vurguladı. Davutoğlu, hem bu süreçte hem de bundan sonra atılacak adımlar konusunda, “size de büyük görev düşüyor” diyerek milletvekillerine, “Seçim bölgelerinizi ihal etmeyin. Bu konuda size de büyük görev ve sorumluluklar düşüyor. Gerekirse bölgelerinizde vatandaşla tek tek konuşun, talep ve şikayetlerini dinleyin” talimatını verdi.

Milliyet