AKP'li ve MHP'li meclis üyeleri CHP'lilere saldırdı iddiası

Bingöl'de köylülerin kullandığı arazinin SÜTAŞ'a tahsis edilmesine ilişkin İl Genel Meclisi'nde yapılan görüşme sonrası MHP'li ve AKP'li üyelerin CHP'li üyelere saldırdığı iddia edildi. Ayrıca ret oyu kullanan AKP'li bir üyenin de disiplin kuruluna sevk edilmesinin söz konusu olabileceği belirtildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Ağustos 2022 20:55
AKP'li ve MHP'li meclis üyeleri CHP'lilere saldırdı iddiası

Bingöl'de SÜTAŞ Süt Ürünleri A.Ş., 5 Ekim 2021 tarihinde İl Özel İdaresi’ne başvurarak alanda bitkisel üretim amaçlı imar planı yapılması talebinde bulundu. Köylülerin yıllardır mera ve tarım arazisi olarak kullandığı alanın imar planı yapılarak SÜTAŞ’a tahsis edilmesi, AKP'li üyelerin de karşı olması nedeniyle uzun süredir bekletiliyordu.

HDP'li ve CHP'li encümenler: AKP'liler ikna edildi

Gazete Duvar'dan Fırat Bulut'un haberine göre; Önceki gün gerçekleştirilen İl Genel Meclisi toplantısında yer alan HDP’li ve CHP’li encümenler, teklife karşı çıkan AKP'li encümenlerin ikna edildiğini ileri sürdü. HDP İl Genel Meclisi Üyesi İmdat Morsümbül, parti olarak önergeye karşı çıktıklarını ve ret oyu verdiklerini söyleyerek “Köylüler tarafından ortak kullanılan bir alan SÜTAŞ’a peşkeş çekildi” ifadelerini kullandı.

'CHP'lilere saldırdıklarını gördük'

Toplantı sonrası yaşanan kavga olayını doğrulayan Morsümbül, “Mecliste zaman zaman tansiyon yükseldi. Oylama sonrası odamıza geçtiğimizde koridordan tartışma sesleri geldi. Dışarı çıktığımızda AKP ve MHP’li üyelerin CHP’li encümenlere saldırdığını gördük, biz de tepki gösterdik. Hem köylülerin arazisini peşkeş çekip hem de buna karşı çıkanlara saldırıyorlar” dedi.

'Küfür etti, uyardık, yumruk attılar'

CHP İl Genel Meclisi Üyesi Fikret Aydın, toplantı sonrası çıkan tartışma üzerine AKP'li ve MHP’li üyelerin kendilerine saldırdığını belirterek şunları söyledi:

“Biz koridorda yürürken MHP’li üyenin küfürlü sözleri üzerine kendisini uyardık. Ben ve diğer arkadaşımıza yumruk attılar. Güvenlik orada olmasına rağmen müdahale etmedi. Daha sonra bazı arkadaşlar araya girdi, odamıza geçtik. Sonra tekrar saldırı oldu. Ben böyle bir terbiyesizlik görmedim.”

AKP'liler yalanladı

AKP İl Başkanı Haşim Sağlar, tartışmaların ve iddiaların İl Genel Meclisi’nin saygınlığına gölge düşürdüğünü söyledi. Sağlar daha sonra ayrıntılı bir açıklama yapacaklarını belirterek “Herhangi bir tehdit söz konusu değil. İl Genel Meclis üyelerimiz tehditle iş yapacak insanlar değildir. SÜTAŞ kuruluş aşamasında kendi planları çerçevesinde bu arazide tasarrufta bulunma talebinde bulunmuştur. İlgili kamu kurumlarından görüş alınarak İl Genel Meclisi’ne gelmiştir. Meclis de kendi hür iradesiyle uygun görmüştür. İlgili arazi kesinlikle köylülerimize ait bir arazi değildir, çoğunlukla dere yatağıdır, söylenenlerin tümü yalandır” ifadelerini kullandı.

AKP'li üye ret oyu verdi

Önergeye ret oyu veren AKP'li encümen Metin Bolluk’un disipline sevk edildiği iddialarına ilişkin Sağlar, “Arkadaşımızın disipline sevk edilmesi şu an itibariyle söz konusu değildir. Ama önümüzdeki günlerde disipline sevk edilip edilmeyeceği partimizin yürütme kurulunda karara bağlanır” dedi.