AKP'den Kaftancıoğlu yorumu: Bu hukukçuların yürüteceği bir tartışma

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK devam ederken gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.Kaftancıoğlu hakkında Yargıtay'ın verdiği onama kararı sorulan Çelik, "Her konuda bizi ve cumhurbaşkanımızı yargının verdiği kararın arkasında olarak niteliyorlar. Bu tartışma hukukçuların yürüteceği bir tartışma, benim değerlendirmem söz konusu değil" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Mayıs 2022 19:18
AKP'den Kaftancıoğlu yorumu: Bu hukukçuların yürüteceği bir tartışma

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MKYK gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yargıtay'ın, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile ilgili hapis cezası kararına değinen Ömer Çelik, şu ifadeleri kullandı:

"Bu dosyanın içini ne ben bilirim ne de CHP yöneticileri. Sadece siyasi tarafgirlikle konuşulan ve ele alınan bir mesele

Bu hukukçuların yürüteceği bir tartışma. Yargı kararını herkes kendi zaviyesinden değerlendiriyor ancak dosyaya bakarak konuşmak lazım. Dosyaya bakmadan bizi hedef alıyorlar.

Her konuda bizi ve cumhurbaşkanımızı yargının verdiği kararın arkasında olarak niteliyorlar. Bu tartışma hukukçuların yürüteceği bir tartışma, benim değerlendirmem söz konusu değil"

Çelik'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"-Türkiye terör örgütlerine hiçbir şekilde göz açtırmıyor, hareket alanı bırakmıyoruz. Terör destekçisi grupların kara propagandası devam ediyor.

-Göç meselesi üzerinden provokasyonlara şahit oluyoruz. Türkiye'nin göç yönetimi konusunda tecrübesi var. Düzensiz göçle etkili şekilde mücadele ediliyor. Uyum konusunda kapsamlı çalışmalar yapılıyor. Sorunun kaynağında çözüleceği stratejiler üretiliyor.

-Vatandaşlarımızın göçmenlerle ilettikleri sorunlara etkili şekilde müdahale edilmektedir. Vatandaşlarımız lütfen kendileri müdahale etmesinler.

-Birtakım yanlış anlaşılmalar, yanlış olaylar söz konusu olabilir. Büyük riskler, sıkıntılar doğabilir. Doğru olan yöntem güvenlik güçlerine haber verilmesidir.

-'Biz göndereceğiz' diyenler konuyu istismar ediyorlar. Otobüslerle katillere teslim etmek söz konusu değil. Sonsuza kadar kalmayacaklar, günü geldiğinde zaten gidecekler.

-Türkiye'nin geri gönderecek politikası, mekanizması vardır. Tehdit ortadan kalktığında gönüllü şekilde dönecekler. Kaygılarını dile getiren vatandaşlar bu konunun takip edildiğini bilsinler.

-Cumartesi günü Rize Havaalanı'ının açılışı olacak. Dünyanın sayılı havaalanı olacak. Bütün vatandaşlarımızı bekliyoruz. 21 Mayıs'ta Türkiye Gençlik Şöleni Adana'da gerçekleştirilecek Bu Türkiye çapında yapılan gençlik şölenidir.

-Burada gençlik kollarımızın organizasyonunda sayın Cumhurbaşkanımız bu şölene katılacaklar, sanatçılarımız muhteşem bir konser verecekler.

-Tüm valilerimizi tebrik ediyoruz. Yeni kararname ile atananlara yeni görevlerinde başarılar diliyoruz.

-İlk başörtülü valinin atanması, Türkiye'de kadınların kılık kıyafeti ile uğraşılmaması, bunu politik bir yasaklama konusu yapmaması açısından Türkiye'nin normal bir atmosfere girdiği gösteren bir şey. Memnuniyetle karşılanan bir karar. Hiç kimse kadınları kılık kıyafetiyle yargılamamalı.

-Daha karar yayınlanır yayınlanmaz, sosyal medyada partimizi suçlamaya çalıştılar. Dosyanın içeriğini bilmiyoruz, hemen bizi hedef aldılar. Bazıları yargı kararını beğenir, bazıları beğenmez. Bizi yargının arkasında irade olarak etiketliyorlar. Hukukçuların değerlendireceği bir tartışma, dosyaya bakılmalı"