AKP en büyük güç kaybını hangi şehirde yaşayacak?

PİAR Araştırma Başkanı Kadir Atalay, 31 Mart yerel seçimlerinde AKP'nin en çok Ankara'da güç kaybı yaşayacağını iddia etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
AKP en büyük güç kaybını hangi şehirde yaşayacak?

31 Mart yerel seçimlerine iki ay kala siyasi partilerin hamleleri belirlenmeye başladı. Diken'den Minez Bayülgen adayların son durumunu PİAR Araştırma Başkanı Kadir Atalay ile konuştu.

Atalay, ekonomik krize vurgu yaparak, "24 Haziran seçimleri öncesinde de seçmene göre ciddi bir ekonomik bozulma vardı. Ancak Erdoğan’ın tabanı ona güvenmiş ve bir şans daha vermişti. Bir de kutuplaşmayı eklemem gerek çünkü o da tavan yaptı." dedi.

‘İstanbul’da pek çok ilçeyi muhalefet alacak’

HDP İstanbul kararının ardından yeni bir ölçümlemenin yapılmasını gerektiğini belirten Atalay, İstanbul’da durum şimdilik net değil. Ancak şöyle söyleyebilirim; Bahçelievler, Beyoğlu gibi AK Parti’nin elinde olan bazı ilçelerin muhalefete geçeceğini öngörüyorduk. HDP’nin kararıyla birlikte bu ilçeleri artık muhalefetin alacağını tahmin ediyoruz.”  diye konuştu.

AKP en büyük güç kaybını hangi şehirde yaşayacak?

Atalay yaptıkları araştırmalara göre Ankara’da büyük güç kaybı yaşanacağını iddia etti. Atalay, “İktidar 20 yıldan fazla yönettiği başkenti kaybetmeye doğru gidiyor. Ulusalcısından, Kemalistine, sağcılarına kadar her zaman milliyetçi adayların kazandığı bir şehirdir Ankara. Bugün her anketimizde CHP’li aday Mansur Yavaş ve AK Parti adayı Mehmet Haseki arasında en az altı yedi puan oy farkı Yavaş’ın lehine çıkıyor.” İfadelerini kullandı.