Akaryakıtta 2 İleri 1 Geri

Akaryakıt zammı mehter adımına bağlandı!Hükümetin serbest piyasaya bıraktığı akaryakıt fiyatlarında, ekonomideki oynaklık yüzünden adeta mehter adımı gibi iki ileri bir geri indirim ve zamlar yaşanıyor. Yılbaşından bu...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Akaryakıtta 2 İleri 1 Geri

Akaryakıt zammı mehter adımına bağlandı!

Hükümetin serbest piyasaya bıraktığı akaryakıt fiyatlarında, ekonomideki oynaklık yüzünden adeta mehter adımı gibi iki ileri bir geri indirim ve zamlar yaşanıyor. Yılbaşından bu yana motorin fiyatı 8, benzin fiyatı 2 kez bir indi bir çıktı.

Akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan formül, iç ve dış piyasalarda yaşanan dalgalanma yüzünden adeta vatandaşın başını döndürdü. Türkiye’de akaryakıt fiyatları yasa gereği Cenova Borsası’nda oluşan fiyatlara göre belirleniyor. Bununla birlikte içeride dolar kurunda yaşanan değişim de fiyatlara artış ya da indirim yönünde etki ediyor. Son dönemde hem dışarıda petrol fiyatlarının inişli çıkışlı seyir izlemesi hem de içeride ekonomideki belirsizlik nedeniyle dolar kurunda yaşanan ani hareketler akaryakıt tavan fiyatlarında adeta günübirlik zam ve indirimlerin yapılmasına neden oluyor. Akaryakıt şirketleri, cezaya düşmemek için kuruşluk zam ve indirimleri anında ilan etmek zorunda kalıyor.

4 GÜNDE 2 ZAM 1 İNDİRİM

Ekonomideki oynaklık yüzünden yılbaşından bu yana özellikle motorinde bir ileri bir geri fiyat ayarlamaları kaçınılmaz hale geldi. 1 Ocak’tan bu yana motorin fiyatlarında 4 kez zam yapıldı 4 kez de indirime gidildi. Özellikle 2-6 Şubat tarihleri arasındaki 4 günlük süre içerisinde motorinde 3 kez fiyat değişti. 2 Şubat’ta 6 kuruş zamlanan motorin 4 Şubat’ta 5 kuruş indirildi, 6 Şubat’ta 4 kuruş zam gördü. Motorin fiyatı 3 kez değişmesine rağmen sadece 1 kuruş oynadı, 3.45 TL’den 3.44 TL’ye düştü. Benzinde ise yılbaşından bu yana 6 ve 7 kuruşluk iki indirim yaşandı.

SERİ İNDİRİM VE ZAMLAR

Ankara’da motorin fiyatı 1 Ocak’ta 3 lira 52 kuruş düzeyindeydi. 12 Ocak’ta 9 kuruş, 15 Ocak’ta 5 kuruş, 22 Ocak’ta 10 kuruş seri indirimler geldi. Ancak hemen bir gün sonra, 23 Ocak’ta 4 kuruş zam yapılan motorin 26 Ocak’ta 7 kuruş daha zam gördü, Ocak ayını 3.39’dan kapattı. 2-6 Şubat tarihlerinde yaşanan 2 zam 1 indirimle fiyat 3.44’e geldi.

SÖZCÜ