Ağaca Çıkarak Sökülmesine Engel Olmak İstedi

İZMİT'te, tramvay projesi güzergahındaki ağaçların sökülmemesi için mücadele edenler, eylemlerine devam ettiler. Bir kişi ağacın sökülmesini engellemek için dallarına çıkarken, budanan ağaçlar sökülerek kamyonlara yüklenip...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Ağaca Çıkarak Sökülmesine Engel Olmak İstedi

İZMİT'te, tramvay projesi güzergahındaki ağaçların sökülmemesi için mücadele edenler, eylemlerine devam ettiler. Bir kişi ağacın sökülmesini engellemek için dallarına çıkarken, budanan ağaçlar sökülerek kamyonlara yüklenip götürüldü.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tramvay projesi çalışmaları kapsamında Yahya Kaptan Mahallesi Mustafa Kemal Caddesi'nde bulunan ağaçları sökmek için çalışma başlatırken, dün ağaçların sökülmemesi için eylemde bulunan 9 kişi gözaltına alındı. Bugün de ağaçların sökülmesine engel olmak isteyen yaklaşık 20 kişi ile polis arasında arbede yaşandı. Ağaçların çevresinde halka oluşturanlar, "Ağaç katleden tramvay istemiyoruz", "Ağacıma dokunma" yazılı dövizler taşırken, polis tarafından uzaklaştırıldılar. Mahalle sakinlerinden Atilla Yüceak ise bir ağacın dallarına çıkarak sökülmesine engel olmak istedi. Belediye ekipleri Atilla Yüceak'ın bulunduğu ağaca dokunmazken, budanan ağaçları sökerek kamyona yükledi. Bir ağaç söküm sırasında ortadan ikiye bölünürken, belediye ekiplerinin söküme son vermesiyle eylemciler dağıldılar.

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

Bölgede ağaç katliamı yapıldığını söyleyen Atilla Yüceak, "Ellerinde yasal bir dayanakları yok. Kararı görelim diyoruz seslerini çıkartmıyorlar. Burada ağaç katliamı, doğa katliamı yapılıyor ve herkes sessiz kalıyor. Bu ağaçların sökülüp başka yere dikileceğini söyleyen belediye yetkililerine inanmıyoruz" dedi.Belediyenin kimseye danışmadan ağaç katliamı yaptığını söyleyen Nedret Kır ise, "Ellerinde ağaçların sökülmesiyle ilgili bir belge yok, istedikleri gibi burada doğa katliamı yapıyorlar. Bu ağaçları kesme izinleri var mı? Kimden izin aldılar? Kararı gösteremiyorlar. Bizler Yahya Kaptan sakinleri olarak buradan tramvay geçmesini istemiyoruz" diye konuştu.