ABD’nin istediği Adem Yılmaz Türkiye’ye iade edildi! ABD sert tepki geldi

Almanya'da 2010 yılında 11 yıl hapse mahkum edilen El Kaide bağlantılı Adem Yılmaz adlı terörist ABD'nin iade talebine rağmen sınırdışı edilerek Türkiye'ye gönderildi

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
ABD’nin istediği Adem Yılmaz Türkiye’ye iade edildi! ABD sert tepki geldi

Almanya'da 2010 yılında 11 yıl hapse mahkum edilen El Kaide bağlantılı Adem Yılmaz adlı terörist ABD'nin iade talebine rağmen sınırdışı edilerek Türkiye'ye gönderildi. Washington, Afganistan'daki Amerikan üslerine yönelik en az üç saldırıdan sorumlu tutulan Yılmaz'ın kendilerine iade edilmemesine sert tepki gösterdi.

NTV'nin haberine göre; ABD Adalet Bakanı Matthew Whitaker, "Almanya'nın kararı derin hayal kırıklığı yaşattı" açıklaması yaptı.

Alman mahkemesi, Türk vatandaşı Adem Yılmaz'ın ABD'ye iadesini bir kişinin aynı suçtan iki kez yargılanamayacağı gerekçesiyle reddetmişti.

Adem Yılmaz Almanya'da aldığı hapis cezası tamamlanmadan Türkiye'ye sınırdışı edildi. Teröristin uçakla Türkiye'ye getirilerek yetkililere teslim edildiği bildirildi.

Amerika'nin sesi televizyonu Türkçe servisinin haberine göre Adem Yılmaz 2007'de Sauerland'da yakalandı. Yakalandığı evde bomba yapımında kullanılan 700 kilogram hidrojen peroksit ele geçirildi.

Yılmaz'ın 2005 yılında Afganistan-Pakistan sınırında ABD askerlerine saldırı düzenlediği belirtiliyor. 2008'de iki Amerikan askerinin öldüğü, 11'inin yaralandığı intihar saldırısında saldırgana eğitim ve destek verdiği de iddia ediliyor.

ABD'DEN SERT TEPKİ

ABD Berlin Büyükelçisi Richard Grenell, "Çok tehlikeli bir teröristin ısrarla istememize rağmen ABD’ye teslim edilmemesi ve Almanya tarafından Türkiye’ye gönderilmesi derin hayal kırıklığı yaşattı" dedi.

Yılmaz’ın çok sayıda ABD vatandaşının ölümünden sorumlu olduğunu ve bu yüzden ABD’de de yargılanması gerektiğini belirten Büyükelçi Grenell, "Almanya’nın tavrı, suçluların iadesini öngeren anlaşmalara ve uluslararası kurallara ters düşen bir tutumdur" şeklinde konuştu.