ABD'den "Hava Sahası İhlali" Açıklaması

ABD: Rus uçağının, Türkiye ve dolayısıyla NATO hava sahasına girdiğinden hiçbir şüphemiz yokRusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konasenkov’un “Suriye'deki Rus hava kuvvetleri Türkiye hava sahasını ihlal etmedi. Türk...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
ABD'den "Hava Sahası İhlali" Açıklaması

ABD: Rus uçağının, Türkiye ve dolayısıyla NATO hava sahasına girdiğinden hiçbir şüphemiz yok

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konasenkov’un “Suriye'deki Rus hava kuvvetleri Türkiye hava sahasını ihlal etmedi. Türk tarafının ortaya attığı Su-34 uçağının hava sahasını ihlal ettiği iddiaları, asılsız propaganda” iddialarına ABD’den yanıt geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, bir Rus savaş uçağının, 29 Ocak’ta Türk ve NATO hava sahasını ihlal ettiğini doğruladı. Kirby, Rusya’yı Türk hava sahasına saygı göstermeye ve bölgede istikrarsızlığı daha da arttırabilecek eylemlerden kaçınmaya çağırdı.

Başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında, konu ile ilgili soruları yanıtlayan John Kirby, “Bir Rus savaş uçağının 29 Ocak’ta Türkiye ve NATO hava sahasını ihlal ettiğini doğrulayabiliriz. Rus uçağının, Türkiye ve dolayısıyla NATO hava sahasına girdiğinden hiçbir şüphemiz yok” diye konuştu.

ABD’nin, Türkiye ile dayanışma içinde olma konusunda NATO ile aynı görüşte olduğunu vurgulayan Kirby, Rusya’ya Türk hava sahasına saygı gösterme ve bölgede istikrarsızlığı daha da artırabilecek girişimlere son verme çağırısında bulundu. Kirby, Türkiye ve Rusya’nın ikili ilişkiler içinde gerilimin tırmanmasını önleyecek önlemler almasının önemli olduğunu belirtti.

Kirby, Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün Suriye’ye mühimmat taşıyan MİT tırları ile ilgili haberleri yapmasından sonra tutuklanmaları ve haklarında iki kez yaşam boyu hapis cezası istenmesi ile ilgili bir soruya verdiği yanıtta da “Türk yetkilileri, medya da içinde olmak üzere ama medya ile sınırlı kalmadan, tüm bireylerin ve örgütlerin, Türkiye anayasası tarafından da güvence altına alınan, basın ve düşünce açıklama özgürlüğüne sahip çıkmaya ve güvence altına almaya çağırıyoruz” diye konuştu.