ABD'den Flaş Açıklama!

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, Kuzey Kore'nin, nükleer silah üretiminde kullanılabilecek yakıt sahibi olmasına imkan veren plütonyum reaktörünü yeniden faaliyet geçirdiğini söyledi.Amerikan Senatosu'nun Silahlı...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
ABD'den Flaş Açıklama!

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, Kuzey Kore'nin, nükleer silah üretiminde kullanılabilecek yakıt sahibi olmasına imkan veren plütonyum reaktörünü yeniden faaliyet geçirdiğini söyledi.

Amerikan Senatosu'nun Silahlı Hizmetler Komisyonu'nda konuşan Clapper, "Kuzey Kore'nin reaktörü bir süre önce faaliyete geçirdiğini ve bu sayede birkaç hafta ya da ay içerisinde plütonyum sahibi olabileceğini düşünüyoruz" dedi.

Kuzey Kore Pazar günü de kıtalararası uzun menzilli roket fırlatıp uzaya uydu gönderdiğini açıklamıştı.

Bu hareketi yasaklı füze teknolojisini deneme girişimi olarak gören ABD, Güney Koreve Japonya Pyongyang yönetimine büyük tepki göstermişti.

ÇİN BİLE ELEŞTİRMİŞTİ

En önemli müttefiki Çin'in bile eleştirdiği Kuzey Kore'yi, BM Güvenlik Konseyi de kınamıştı.

BM Güvenlik Konseyi kararları, ülkelerin nükleer ya da balistik başlık taşıma kapasitesi olan füze denemelerini yasaklıyor.

Pyongyang yönetimi, uzay programının tamamen bilimsel amaçlarla yürütüldüğünü söylüyor.

Ancak bu gerekçe aralarında ABD, Güney Kore ve Japonya tarafından ikna edici bulunmuyor.

Bazı uzmanlar Kuzey Kore'nin füze programını, ABD'yi de vurabilecek menzile sahip kıtalararası balistik füze geliştirme çabalarının bir parçası olarak görülüyor.

KUZEY KORE'NİN ROKET DENEMELERİ

Mayıs 2015: Kuzey Kore, denizaltıdan fırlatılan bir füze denemesini başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı, ancak açıklama şüpheyle karşılandı.

Aralık 2012: Kuzey Kore, yörüngeye bir uydu yerleştirdiğini açıkladı, ABD savunma yetkilileri 'yörüngede bir nesnenin bulunduğunu' teyit etti.

Nisan 2012: Kuzey Kore'nin fırlattığı bir roket havada infilak etti ve denize düştü.

Nisan 2009: Kuzey Kore, başarıyla bir füze fırlattığını açıkladı, ABD denemenin başarısız olduğunu, füzenin denize düştüğünü duyurdu.

Temmuz 2006: Kuzey Kore Taepodong-2 füzesi fırlattığını açıkladı, ABD füzenin denize düştüğünü duyurdu.

BBC Türkçe