80 ve 79 yaşındaki Özer çiftine terörden tutuklama

80 yaşında ve yüzde 52 engelli olduğu öğrenilen Makbule Özer ile 79 yaşındaki eşi Hadi Özer, “Örgüte yardım etmek” iddiasıyla tutuklandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Mayıs 2022 15:30
80 ve 79 yaşındaki Özer çiftine terörden tutuklama

Van'ın Edremit ilçesinde 24 Temmuz 2018 tarihinde evlerine yapılan polis baskınında çocuklarıyla birlikte gözaltına alınan 80 yaşındaki Makbule Özer ile 79 yaşındaki eşi Hadi Özer çifti hakkında “Örgüte yardım etmek” iddiasıyla dava açıldı.

Yerel mahkemenin Özer çiftine verdiği 2 yıl 6 ay hapis cezası üst mahkemelerce onandı. Bu onamanın ardından gözaltına alınan Özer çifti, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Özer çiftine verilen ceza sonrası 15 Nisan’da avukat Dilan Kunt Ayan’ın Makbule Özer’in cezanın konutta infazı için Van İnfaz Hakimliği’ne yaptığı başvurunun “yasal şartların oluşmadığı” gerekçesiyle reddedildiği öğrenildi.

80 yaşında, yüzde 52 engelli

Kunt, müvekkili Makbule Özer'in yüzde 52 oranında engelli olduğunu belirterek dilekçesinde “80 yaşında ve yüzde 52 engeli bulunan bir kadın olan müvekkilim kişisel ihtiyaçlarını dahi tek başına karşılayamamakta, ailesi ile birlikte kaldığı konutta çocukları tarafından günlük ihtiyaçları karşılanmaktadır. Cezasının cezaevinde infaz edilmesi infaz kanunun cezaların infazından beklenen hiçbir amaca hizmet etmeyecektir. Bu durum müvekkilimi günlük kişisel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak duruma getirecektir. Bu nedenle müvekkilim hükmedilen hapis cezasının konutta infazı için gerekli koşulları sağlamaktadır. Açıklanan nedenlerle müvekkil hakkında kesinleşen cezanın infazı için konutta infaz uygulanması için gerekli şartları sağlayan müvekkilin konutta infaz edilmesine karar verilmesi hususunda talepte bulunuyor” denildi.

Başvuruyu değerlendiren Van İnfaz Hakimliği, “yasal şartların oluşmadığını” iddia ederek tüm talepleri reddetti.