6 ayda, 45 bin kişiyi zehirleyecek miktarda uyuşturucu ele geçirildi

ESKİŞEHİR'de son 6 ay içerisinde ele geçirilen uyuşturucu maddelerle 45 bin kişinin zehirlenmekten kurtarıldığı bildirildi.Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Emniyet Müdürlüğü Brifing Salonu'nda 'Uyuşturucu ile mücadele'...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
6 ayda, 45 bin kişiyi zehirleyecek miktarda uyuşturucu ele geçirildi

ESKİŞEHİR'de son 6 ay içerisinde ele geçirilen uyuşturucu maddelerle 45 bin kişinin zehirlenmekten kurtarıldığı bildirildi.

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Emniyet Müdürlüğü Brifing Salonu'nda 'Uyuşturucu ile mücadele' konulu basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nde görevli Emniyet Amiri Ayhan Demirtaş yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Son 6 ayda uyuşturucu ile ilgili olarak yapılan çalışmada 199 kişinin gözaltına alındığını belirten Ayhan Demirtaş şöyle konuştu: "Eskişehir'de son 6 ayda 23 bin 280 adet ecstacy hap, 7 kilo 43 gram sentetik (bonzai) madde, 12.95 gram eroin ve 151 adet captagon hap ele geçirildi. Yapılan operasyonlarda uyuşturucu maddelerin ele geçirildiği mekanlardaki aramalarda karınca, fare zehri gibi böcek ilaçları ve haşere zehirleri görülmüş ve bunların uyuşturucu madde imalatında kullanıldığı tespit edilmiştir. Genel olarak bakılacak olursa 6 ayda ele geçen bu maddelerle ortalama 45 bin vatandaşımızın zehirlenmesinin önüne geçilmiştir."

Emniyet Amiri Ayhan Demirtaş, "Diğer kaçakçılık faaliyetleri kapsamında yürütülen çalışmalarda ise 586 şüpheli şahıs gözaltına alınmış, 224 bin 492 adet kaçak sigara, 870 bin 9 litre kaçak akaryakıt ve 13 bin 653 adet farklı çeşitlerde konusu suç teşkil eden eşya ele geçirildi" dedi.

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, uyuşturucuyla mücadelenin sadece polisiye tedbirlerle çözülecek bir problem olmadığını söyledi. Tuna şunları kaydetti: "Uyuşturucunun geleceğimizi ve gençlerimizi tehdit eden en büyük problemlerden birisinin olduğu, terör gibi ülkemizi tehdit ettiği bilinen bir gerçektir. Bu doğrultuda Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun 11 Aralık 2014 tarihinde uyuşturucu ile mücadele acil eylem planını açıklaması devletimizin bu konudaki hassasiyetini ve mücadele etkinliğini nasıl artıracağımızı ortaya koymuş ve bu tarihten itibaren ilimizde güvenlik güçlerimizce büyük bir kararlılıkla yürütülen mücadele daha büyük bir ivme kazanmıştır. Uyuşturucuyla mücadele sadece polisiye tedbirlerle çözülecek bir problem olmayıp, ekonomik, sosyal ve psikolojik boyutları olan, devletin tüm kurumları, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlarımızın katkılarıyla yürütülmesi gereken önemli bir konudur."