Halk TV Canlı Yayın
1 milyon 324 bin çocuk taşımalı eğitimde
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye genelinde 2018-2019 eğitim-öğretim yılında taşımalı eğitim kapsamında yer alan öğrenci sayısının 1 milyon 324 bin 960 olduğunu açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye genelinde 2018-2019 eğitim-öğretim yılında taşımalı eğitim kapsamında yer alan öğrenci sayısının 1 milyon 324 bin 960 olduğunu açıkladı. Selçuk, taşımalı eğitim uygulaması kapsamında 119 bin 380 servis aracının kullanıldığını belirtti.

Taşımalı eğitimin, öğrenci ve velinin kanayan yarası olduğunu belirten CHP’li Gürer, 11. Kalkınma Planında da taşımalı eğitime dair bir çözüm olmadığını, kapanan köy okullarının harap olduğunu ve taşımalı eğitimde kız çocuklarının eğitimden koptuğunu hatırlattı. Neredeyse 1 milyon 400 bine yakın çocuğun servislerle eğitim için taşındığının yetkili makamlarca dile getirildiğine vurgu yapan Gürer “Bu sistemde özellikle kız çocuklarımız mağduriyet yaşıyor. Köylerde okul kalmadı. Bu taşımalı mantığından vazgeçip, köylerde yeniden okulların varlığını sağlayacak düzenlemeler yapılmalı” dedi. Taşımalı eğitimin kendi içinde sorunları olduğunu belirten Gürer “Çocukların öğle yemeği yemekten tutun da sabah erken saatte okula gidiş geliş yaptıklarında yaşadıkları sorunların ötesinde, ailelerin çocukları ile okul arasındaki birlikteliği sağlamada sorun yaşadıkları bir gerçek” dedi.