Gülsüm Kav BBC’nin 2020 yılı için belirlediği ilham verici ve etkili 100 kadın listesine girdi

Gülsüm Kav BBC’nin 2020 yılı için belirlediği ilham verici ve etkili 100 kadın listesine girdi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav BBC'nin 100 kadına yer verdiği "2020'nin ilham veren ve en etkili 100 kadını" listesine girdi.

BBC, 2020’nin ilham veren ve en etkili 100 kadınını seçti. BBC'nin hazırladığı listede Türkiye'den Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav yer aldı. Kav, 2020 yılının en etkili 100 kadını arasında gösterildi.

BBC Gülsüm Kav ile ilgili "Bugün direniş gösteren kadınlar eşitlik ve özgürlük arayışında. Kadınların deneyimlediği eşitsizliğe ışık tutan pandemi gösterdi ki bu kadınların, değişim için bastırmaktan başka bir çareleri yok." alıntısına yer verdi. 

Gülsüm Kav kimdir?

Feminist aktivist, yazar ve doktor. Kav, 1996'da Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 2000'de İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deontoloji ana bilim dalından uzmanlığını aldı. Tıp etiği uzmanı olarak başladığı kariyerine, İstanbul Bölge Müdürlüğü Hasta Hakları Uzmanlığı ile devam etmiştir. 2012 yılından sonra Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uzman hekim olarak çalışmaya devam etti. Ankara ve İstanbul Tabip Odalarında İnsan Hakları Komisyonunda, İstanbul Tabip Odası yayın organı Hekim Forumunda, Kadın Hekimlik Komisyonunda, Etik Kurul'da ve TTB Kadın Hekimlik Kolu İstanbul temsilciliğinde görev yaptı.

Kav, kadın cinayetlerinin önlenmesi, kadına şiddetle mücadele hareketlerinin öncü isimlerinden. İstanbul Sözleşmesi'nin de uygulanması için yürütülen kampanyalara öncülük ediyor.

Türkiye