FETÖ'cüler birbirine girdi

FETÖ'cüler birbirine girdi

Can Dündar’ın Köprü adlı 15 Temmuz belgeseli, Alman ZDF kanalının ortaklığıyla cuma akşamı yayımlandı. O gece köprüde yaşananlara dair objektif bir bakış sunan Can Dündar’ın belgeseli FETÖ’cüler arasında tartışmaya neden oldu.

Halk TV

Belgeselim yayımlanmasından sadece birkaç saat sonra FETÖ’cü isimler art arda Can Dündar’ı hedef almaya başladı. YouTube hesaplarından canlı yayınlar yapan, sosyal medyadan paylaşımlar yapan FETÖ’cüler Can Dündar’ın belgeselini taraflı olmakla suçladı.

Eleştirilerin ardından FETÖ firarisi ve 2009-2013 yılları arasında Taraf Gazetesi Ankara yargı muhabiri Arzu Yıldız’dan çatlak ses geldi. Yıldız, sosyal medya hesabından ,”Zenginin parası züğürdün çenesini yorarmış. Can Dündar’a dünden beri giydiriyorlar. O en azından üretiyor, beğenmiyorsanız siz yapın madem!” çıkışını yaptı. Bunun üzerine FETÖ’cüler Arzu Yıldız’a yüklenmeye başladı.

ekran-resmi-2021-01-24-14-16-28.png

Arzu Yıldız kendisine gelen tepkiler ve hakaretler üzerine bir paylaşımda daha bulundu ve “MİT tırları haberi sizlere gelse yayınlayabilir miydiniz?  Ya da dört Savcının ifadesini bile vermediniz! Sanırım cevabı açık” ifadelerini kullandı.

ekran-resmi-2021-01-24-14-15-16.png

Bir sosyal medya kullancısının, “Zaten cemaatten bazıları bu konuda 4-5 yıldır program yapıyorlar ama onlar cemaatten oldukları için insanlar kendilerini savunuyor diye bakıyorlar meseleye. Can Dündar dışarıdan ve kitlesi olan bir isim. Bir umutla izledikleri belgeselde yaşanan hayal kırıklıklarının yansımaları bunlar” sözlerine de yanıt veren Yıldız, Can Dündar’ın yaşadıklarını anlattı ve “Can Dündar hapishanedeyken çoğu yurt dışındaydı! Adliye önünde saldırıya uğradı. Cumhuriyet Gazetesinde önemli haberler yaptı. Malına el konuldu. Almanya’dan fon almış bunu mu yapmış diyeceğine tası tarağı toplayıp gidenler yapsaydı. Bunda sanırım anlaşılmayacak bir şey yok” dedi.

ekran-resmi-2021-01-24-14-16-46.png

Ne olmuştu?

Belgeselin yayımlanmasından sadece birkaç saat sonra firari FETÖ’cüler Can Dündar’ı hedef almaya başladı. Sosyal medya hesaplarından belgeseli kötüleyen FETÖ’cüler, belgeseli ‘sığ’ olmakla suçladı.

"Bazı kesimleri çıkar, A Haber döne döne yayınlar"

Firari FETÖ’cü Adem Yavuz Arslan, sosyal medya paylaşımında  “Can Dündar'ın Köprü belgeselini niyahet bulup izleyebildim. Bazı kesimleri çıkarsan A Haber döne döne yayınlar... Erdoğan dersaneleri kapatmış, Gülen 17 Aralık operasyonuyla intikam almış, darbeye yeltenmiş Facetime ile halk sokağa çıkıp darbeyi bastırmış... Özeti bu...” ifadelerini kullandı.

"Darbeyi önleyen Hande Fırat olmuş"

Başka bir firari FETÖ’cü Said Sefa ise şöyle dedi:

Can Dündar’ın Köprü belgeselinde kalkışmaya yeltenenlerin tezlerini doğrulayan çok önemli bir ayrıntı var. Almanya'nın Türkiye Büyükelçisi belgeselde diyor ki: Jetler uçmaya başlayınca, Türkiye’ye IŞİD saldırısı yapılıyor diye düşündüm. Daha sonra öyle olmadığını anladım. Rusya ve İran’ın kalkışma olacağından haberi varken (AKP ve Avrasyacılar itiraf etti) Almanya’nın haberinin olmaması, büyükelçilerini uyarmaması imkansız. Büyükelçiye “terör saldırısı olabilir mi” denmişti?

Kalkışmaya yeltenenlerin çoğu “bize terör saldırısı var dendi” demişti. O gecenin karanlıkta kalan o kadar çok yönü var ki baştan hiçbir kabule izin vermiyor. Tek boyutuyla ele alınacak bir olay değil.

Öncesinde, olay esnasında ve sonrasında ortaya çıkmayan yüzlerce gerçek var. Ne zaman, nasıl aydınlanır ben de bilmiyorum.

Valla belgeselden anladığım! Darbeye ineğini satıp oğlunu dersaneye gönderen teyze sebep olmuş, darbeyi önleyen de Hande Fırat olmuş!

"Bakış açısı sığ"

FETÖ’nün kapatılan yayın organı Meydan gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Levent Kenez ise, “Ben de nihayet izledim. Can Dündar’ın çalışmasının kurgusu ve bakış açısı sığ ve çok kritik bilgi eksiklikleri var. Bunlar subjektif, sana bana göre değişir. Ama çok daha önemlisi o kadar çok somut bilgi hatası içeriyor ki bu kadar tecrübeli bir belgeselci için kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

Kenez şöyle devam etti:

Can Dündar’ın belgeseli için “şu da yok, bu da yok” diyenlerin yok dediği şeylerin tamamı türlü imkansızlıklara rağmen 15 Temmuz’un aydınlatılmasına çalışan tüm gazeteci ve askerlerin şimdiye kadar ortaya çıkardıkları gerçekler. Gaza gelmemek ve insaflı olmak lazım. 15 Temmuz ile ilgili olarak hadiseyi farklı yaklaşımlarla ele alan birçok program, rapor ve yazı dizisi mevcut. Yeni ve kapsamlı çalışmalar da ortaya çıkar. Çok şey yapıldığı kadar hiçbir şey yapılmadığı da doğru değil. Moralinizi bozmayın, kimseyi de gözünüzde çok abartmayın.