Eve törenle giren Ayçiçek yağına yeni zam yolda

Eve törenle giren Ayçiçek yağına yeni zam yolda

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, ham maddedeki son maliyet artışlarının henüz raf fiyatlarına yansımadığını ifade etti. Büyükhelvacıgil, "Maliyet artışına bağlı olarak yüzde 20’lik bir fiyat olacak" dedi.

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, yağ fiyatlarındaki artışın çözümünün yerli üretimin artırılmasından geçtiğini söyledi.

Büyükhelvacıgil, sektöre yönelik 2020 yılı değerlendirmesi ve 2021'deki öngörülerine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin en çok ithal ettiği ürünler arasında yağlı tohumların yer aldığına dikkat çekti. Ayçiçek rekoltesinde düşüş yaşandığını, 2,5-3 milyon ton ihtiyaç bulunmasına rağmen 2019'da 1 milyon 330 bin ton üretim yapıldığını vurgulayan Büyükhelvacıgil, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu ürünün eksikliği problem olmaya devam ediyor. Geçen yıl çekirdek fiyatları ton başına 5 bin 400 liraya kadar geldi, ham yağın fiyatı da ton başına 10 bin lira sınırını aştı. Rusya ve Ukrayna gibi üreticilerde de kuraklık sebebiyle yüzde 20-25 civarında üretim düşüşü yaşandı. Ham yağın ton fiyatı 700 dolar civarındayken bugün itibarıyla 1325 dolar seviyesine geldi. Bunlar ürkütücü. O da bugün verdiği fiyatlar, yarın ne olacağını bilmiyorum. Benim öngörüm artabileceği yönünde. 

"Yüzde 20 artış daha olabilir"

Dünyada emtia fiyatlarının yükselmesi, sektörün dışında yaşanan süreçle tüketiciye yansımış oldu. Uzun yıllar bu ülkede 5 litre yağ fiyatı 25 lirayı geçmedi, bugün geldiğimiz noktada 75 liraya kadar geldik. Bugün ham yağın 10 bin lirası olması da rafa yansımadı. O da bir müddet sonra rafa yansıyabilir. Dolayısıyla bir yüzde 20'ye varan artış daha olabilir diye öngörüyorum. Önemli olan malı bulabiliyor olmamız. Ürün yoksa fiyatını bile konuşmanızın anlamı olmaz zaten."

Son aylarda düzenli olarak zamlanan ayçiçek yağını bir TikTok kullanıcısı evine törenle getirmişti: