Estonya Başbakanı istifa etti

Estonya Başbakanı istifa etti

Avrupa Birliği üyesi Estonya'da yolsuzluk iddiaları nedeniyle Başbakan Juri Ratas istifa ettiğini duyurdu.

Avrupa Birliği üyesi Estonya Başbakanı ve Merkez Parti’nin de Başkanı olan Juri Ratas başkentte bir emlak geliştirme projesi hakkında yapılan soruşturmanın ardından bugün görevinden istifa etiğini duyurdu.

Sözcü Liisi Poll, Ratas'ın istifasını Estonya Cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid'a sunmaya hazır olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı, Ratas'ın istifasını kabul ettikten sonra yeni hükümet liderini meclise önermesi bekleniyor.

Haber Ajansı BNS'in aktardığına göre, Ratas'ın partisi Tallinn'de gayrimenkul geliştirme projesinin finansmanı ile ilgili olarak açılan bir soruşturmada şüpheli ilan edildi.

Ratas, gazetecilere verdiği demeçte, finansmanla ilgili herhangi bir bilgisi olmadığını belirterek,  "Kesinlikle başka yollar olsa da, bunlardan yalnızca biri doğru görünüyordu" dedi.

2019 genel seçimlerini kaybetmişti

2016'nın sonlarından bu yana başbakan olan Ratas, merkez sağ Reform Partisi'nin en büyük parti olarak ortaya çıktığı 2019 genel seçimlerini kaybetmişti.

Ardından, sol eğilimli Merkez, muhafazakar Anavatan partisi ve üç partiye parlamentoda çoğunluk sağlayan aşırı sağ EKRE arasında sürpriz bir koalisyon oluşturarak kazananın iktidara gelmesini engellemişti.

 

 

Dünya