Ermenistan ve Azerbaycan insani ateşkes için anlaştı

Ermenistan ve Azerbaycan insani ateşkes için anlaştı

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Leyla Abdullayeva "18 Ekim saat 00.00'dan itibaren iki devlet yeniden insani ateşkes ilan edilmesine karar verdi" dedi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında 18 Ekim saat 00.00'dan itibaren geçici insani (cenaze ve esir değişimi) ateşkesin kabul edildiği açıklandı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Leyla Abdullayeva "18 Ekim saat 00.00'dan itibaren iki devlet yeniden insani ateşkes ilan edilmesine karar verdi" dedi.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Erivan ve Bakü’nün bu gece yarısından itibaren insani ateşkes ilan etme konusunda anlaşmaya vardıkları belirtildi.

“Ermenistan Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti 18 Ekim yerel saatle 00.00'dan itibaren insani ateşkes konusunda anlaşmaya vardı” denilen açıklamada, bu kararın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanlarını temsilen Fransa, Rusya ve ABD liderlerinin 1 Ekim 2020 tarihli açıklaması, AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının 5 Ekim 2020 tarihli açıklaması ve 10 Ekim 2020 tarihli Moskova bildirisi uyarınca alındığı kaydedildi.

Ayrıntılar birazdan...

Dünya